Advertisement

Erdoğan: Dünyanın en güçlü ülkeleri dökülüyor

Erdoğan: Dünyanın en güçlü ülkeleri dökülüyor

Başbakan Erdoğan dünyanın en güçlü ülkelerinin döküldüğünü vurgulayarak "Biz güçlüyüz ve daha güçlü olacağız" dedi

11 Temmuz 2011 Pazartesi, 08:41 Güncelleme: 11 Temmuz 2011 Pazartesi, 13:05

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Yanı başımızdaki Yunanistan'ın halini görüyorsunuz. Her gün yürüyüşler, şunla, bunlar vesaire... Neden? Çünkü kendi içlerinde kendilerini bitirdiler. Fakat Türkiye bunların durumunda değil. Biz güçlüyüz ve daha da güçlü olacağız'' dedi.

Erdoğan, 650. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin Başpehlivanlık güreşini izledikten sonra Havsa ilçesinin Osmanlı Köyü'ne geldi.

Köy meydanında partisine ait otobüsün üzerinde vatandaşlara hitap eden Erdoğan, siyasi tarihinde Osmanlı Köyü'nün farklı bir yeri olduğunu vurgulayarak, 'Edirne' denilince aklına ''Osmanlı Köyü''nün geldiğini söyledi.

Osmanlı'nın merkezinin Edirne olduğunu, Edirne'de Osmanlı mührünün olmadığı bir yer bulunmadığını anlatan Erdoğan, bunun kıymetini çok iyi bildiklerini, Edirne'deki tüm tarihi eserleri restore ve renöve ettirdiklerini kaydetti.

Erdoğan, Mimar Sinan'ın ustalık dönemi eseri Selimiye Camisi'nin dünyanın en önemli eserlerinden biri olduğuna dikkati çekerek, kendilerinin de ''ustalık döneminin'' başladığını ve ustalık dönemine ait önemli eserler yapacaklarını belirtti.

Erdoğan, ''Hamdolsun iyi gidiyoruz, daha iyi olacak hiç endişeniz olmasın. Türkiye, Cumhuriyetin 100'üncü yıl dönümünde dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yerini alacak'' diye konuştu.

KÖYDES projesiyle bütün köyleri daha da güzelleştirdiklerini ve güzelleştirmeye devam ettiklerini ifade eden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

''Biz el ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz. Ben inanıyorum ki siz birbirinizi seviyorsunuz, birbirinizle dayanışma halindesiniz. Aman bunu kaybetmeyin, aranıza ayrılık tohumları ekmek isteyenlere asla fırsat vermeyin. Bir olun, beraber olun, iri olun, diri olun. O zaman kimse bizi yıkamaz. Bakın dünyanın en güçlü ülkeleri ne hale geldi? hepsi dökülüyor.. Yanı başımızdaki Yunanistan'ın halini görüyorsunuz. Her gün yürüyüşler, şunlar, bunlar vesaire. Neden? Çünkü kendi içlerinde kendilerini bitirdiler. Fakat Türkiye bunların durumunda değil. Biz güçlüyüz ve daha da güçlü olacağız. Ocak, Şubat Mart 2011 yılını ilk 3 ayında dünyanın en süratli büyüyen birinci ülkesi olduk.. Çin'in, Arjantin'in önüne geçtik.''

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin büyümede 2010'da OECD ülkeleri arasında ve Avrupa'da birinci olduğunu, şimdi ise dünyada birinci olduğunu ifade ederek, ancak bunu yeterli görmediklerini, bu durumu ve bu büyüme oranını kalıcı hale getirmek istediklerini bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in hububat ve buğdayla ilgili fiyatlar noktasında çok hassas olduğunu belirten Erdoğan, çiftçiyi hiç bir zaman enflasyona ezdirmediklerini, bugün de yarın da ezdirmeyeceklerini, enflasyonun üzerinde taban fiyat vermek suretiyle bu seviyeyi devam ettireceklerini söyledi.

Erdoğan, hayvancılıkta da desteklerini artırarak devam ettirdiklerine işaret etti.-''ERGENE'Yİ TERTEMİZ AKAR HALE GETİRECEĞİZ''-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trakya'da en önemli projelerinden birinin Ergene Projesi olduğunu vurguladı.

Ergene'yi kirletenlerin Ergene kenarındaki belediyeler olduğunu ifade eden Erdoğan, atık su tesislerini belediyelerin yapması gerektiğini, Devlet Su İşlerinin böyle bir görevi olmadığını söyledi. Erdoğan, ''Ergene nehri kenarında sadece CHP'li belediyeler vardır ve bu belediyeler bugüne kadar atık su arıtma tesisi yapmamışlardır. Yapmadıkları içinde o atık sular olduğu gibi Ergene'ye geliyor ve ondan dolayı Ergene kirli akıyor. Baktık böyle olmuyor, bunlar bunu yapmıyor, şimdi duruma el koyduk. Devlet Su İşleri olarak şu anda kurulan komisyon ,ardından proje çalışması ve proje çalışmasından sonra kolektörlere almak suretiyle Ergene'yi de tertemiz akar hale getireceğiz'' dedi.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 86.231 1,93
USD/TRY 6,0721 -0,41
EUR/TRY 6,8034 -0,48
EUR/USD 1,1198 0,14
FAİZ 25,92 0,00
ALTIN/ONS 1.283,11 -0,03
BRENT 68,77 1,49
© haberturk.com
Yukarı