Advertisement

Bakır fiyatları, Avrupa borç krizinin İtalya'ya sıçramasının bölgede ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebileceği ve bunun da metallere talebi azaltabileceği endişeleri ile ikinci günde de düşebilir.

Alman Die Welt gazetesine göre, Avrupa Merkez Bankası, Euro Bölgesi kurtarma fonunun İtalya'da bir kriz olmasını engellemek için ikiye katlanabileceğini kaydetti. Gazete bu haberi, merkez bankalarında adını açıklamayan "üst düzey" kişilere dayandırdı. Dolar güç kazandı, 10 yıl vadeli ABD Hazine kağıdı faizi bu ayın en düşük seviyesine indi ve hisse senetleri Asya ve Avrupa'da değer kaybetti.

Oriel Securities Ltd.'nin Londra ofisinden analist Charles Cooper, "İtalya muhtemelen bir sonraki risk olacak" dedi ve "İtalya Avrupa'nın en büyük ekonomilerinden biri ve bu ülkeye yönelik herhangi bir endişe açık bir şekilde emtia piyasalarını etkileyecek" yorumunda bulundu.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda, 29 dolar ya da yüzde 0.3 düşerek, Londra saati ile 09:56'da ton başına 9,632 dolara geriledi. Fiyatlar, dünyanın en büyük bakır tüketicisi Çin'in bakır ithalatının güçlenmesinin etkisi ile yüzde 0.5 kadar güçlenmişti. Eylül vadeli bakır kontratı, Comex piyasasında yüzde 0.6 düşerek pound başına 4.3835 dolara indi.

Londra merkezli araştırma şirketi CRU'ya göre, Fiat SpA gibi üreticilerine ev sahipliği yapan İtalya, 2010 yılında dünyanın en büyük yedinci bakır kullanıcısı ve yaklaşık 570,000 bakır kullanıyor. Ülkenin hisse senedi gösterge endeksi FTSE MIB ve 10 yıl vadeli İtalya tahvili bugün altıncı gün üst üste aşağı yönde hareket etti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Temmuz 2011 Perşembe, 23:13 Misafir azizce malesef durum kötüye gidiyor elinde bakır bulunanların hemen elinden çıkartıp altına yatırım yaptığını görüyoruz