Advertisement

Avrupa borç krizinin yayılacağı endişeleri ile birlikte, İtalya ve İspanya tahvilleri düştü ve bunun sonucu bu tahvillerin faizleri ile Almanya tahvillerinin faizi arasındaki fark rekor seviyelere çıktı. Öte yandan hisse senetleri ve euro da aynı endişelere bağlı olarak değer kaybetti. ABD endeks vadelileri de aşağı yönde hareket etti.

10 yıl vadeli Almanya tahvili tutmak yerine aynı vadede İtalya ve İspanya tahvilleri tutmak için yatırımcıların talep ettiği ekstra faiz, euroya geçiş tarihi olan 1999'dan bu yana en yüksek seviyelerine çıktı. Avrupa CDS'lerini izleyen Markit iTraxx SovX Western Europe Endeksi yüzde 7 sıçrayarak tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmandı. MSCI Dünya Endeksi Londra saati ile 10:15'te yüzde 0.7 aşağıda seyrederken, Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 1 geriledi. Euro dolar karşısında yüzde 0.9'luk kayıpla 1.4133 dolara indi ve 27 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. petrol yüzde 1.4 düşerken, altın yüzde 0.1 değer kazandı.

Avrupa Birliği ve Avrupa Komisyonu yetkilileri bugün Brüksel'de, krizin İtalya'ya da sıçrayabileceği endişeleri ve Yunanistan'a yardımın nasıl yapılandırılacağı konularını görüşmek üzere biraraya gelecek. Çin'de tüketici fiyatları Haziran ayında son üç yılın en hızlı artışını gösterdi ve ihracat Aralık ayından bu yana en yavaş artışını göstererek Çin ekonomisinin geçen çeyrekte yavaşladığına dair işaretlere ek oluşturdu. ABD'de ikinci çeyrek bilanço dönemi, bugün Alcoa Inc.'nin kar açıklaması ile başlayacak. Öte yandan, Cuma günü açıklanan ABD istihdam verisi beklenenin oldukça altında bir artış gösterdi.

Nordea Bank AB'nin Kopenhag ofisinden şef analist Niels From, "Hem İtalya hem de İspanya daha kırılgan görünmeye başladı" dedi ve "Piyasanın daha büyük Avrupa ülkelerinde odaklanması ile birlikte, bu kırılganlığın devam edeceği korkusu var" yorumunda bulundu.

İtalya'nın CDS'leri 28.5 baz puan yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 279.5'e yükseldi. Yunanistan CDS'leri 102 puan yükselerek 2,275'e, İrlanda'nınki 52 puan aratrak 972'ye ve Portekiz'inki 40 baz puan yükselişle 1,080'e çıktı. CDS'leri izleyen Markit iTraxx SovX WE 19 baz puan yükselişle, rekor seviye olan 275'e ulaştı.