Advertisement

Euro Bölgesi Finansal Hizmetler yetkilisinin açıklamasına göre, kredi derecelendirme kuruluşları, Avrupa Birliği'nden herhangi bir ülkenin notunu indirdiğinde, şirket içi analizlerin detaylarını da paylaşmak durumunda kalabilir.

Paris'te konuşan Michel Barnier, ülkelerin kredi notlarındaki indirimlerin gerekçelerini ve bu indirimlere ilişkin analizin detaylarını inceleme hakkı alabileceklerini söyledi. Barnier, kredi derecelendirme kuruluşlarını kontrol altına almak için bu önlemlerin yasalara da uyarlanabileceğini açıkladı.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının Avrupa için çok önemli bir yeri olduğunu söyleyen Barnier, "kuruluşlara analizleri paylaşma zorunluğu getirebiliriz. Böylece kredi notunun değerlendirilmesi ve tam analizin yayılması, daha düzenli hâle getirilebilir" dedi.

Moody's Yatırım Servisi'nin geçtiğimiz hafta Portekiz'in kredi notunu 4 kademe birden indirmesi, Avrupa Birliği'nin sert eleştirilerine sebep olmuştu. AB yetkilileri, kredi kuruluşlarını, bölgenin durumunu gerekenden fazla abartmakla ve ortalığı karıştırmakla suçlamıştı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Barroso, Portekiz'in not indiriminin zamanlaması ve büyüklüğünden ötürü derin üzüntü duyduğunu, kredi kuruluşlarına Avrupa içinde daha fazla düzenleme getirileceğini açıklamıştı.

AB Finansal Hizmetler Komiseri Barnier ise kredi kuruluşlarının kullandığı verilerinin doğruluğunun ve tutarlılığının incelenmesi için ülkelere bazı haklar tanınabileceğini dile getirdi.

Barnier, yeni düzenlemelerin, yatırımcılara, kredi kuruluşlarını dava etme hakkı da tanınmasının da sağlanabileceğini belirtti.