Advertisement

Avrupa Bankacılık Kuruluşu’nun Cuma günü Avrupa’daki 91 bankanın detaylı borç rakamlarını yayınlayacağı rapor, Alman bankalarını sinirlendirdi.

13’ü Alman bankalarına ait olan verilerin açıklanmasının borç krizini daha da kötüleştireceğini belirten bankalar, bunun aynı zamanda bankaları spekülasyonların hedefi hâline getireceğini söyledi. Avrupa Bankacılık Kuruluşu, Cuma günü stres testi sonuçlarının bir parçası olarak birçok bankanın detaylı borç analizini de yayınlayacak.

Ancak Almanya’daki finansal sektörü temsil eden lobi grupları, Financial Times’a yazdıkları mektupta, bu durumun piyasadaki volatiliteyi artıracağını, şirket içi bilgilere zarar vereceğini ve bankaları yasal risklere maruz bırakacağını belirtti.
Merkez Kredi Komitesi’nin mektubunda, “para ve sermaye piyasalarındaki mevcut durum göz önünde bulundurulduğunda, sonuçların açıklanması bölgedeki borç krizini daha da derinleştirecektir” dedi.
Komite, piyasalardaki telaş ortamını önlemek için, yayınlanacak analizlerin detaylarının azaltılması gerektiğini savundu. Verilere ilişkin belirsizliğe değinen komite, bu analizlerin genellikle gerçekle farklılık gösterdiğini ifade etti.

Bankacılık Kuruluşu’nun Cuma günü öğleden sonra açıklayacağı rakamlar ve stres testlerine son anda getirilmiş olan ekstra testler, Avrupa’daki bankaların bir süredir eleştirilerin hedefi oluyor.

Diğer yandan Bankacılık Kuruluşu’nun sözcüsü, analizlere ilişkin detayların açıklanmasının şeffaflık ilkesi bakımından önemli olduğuna dikkat çekti.

Birçok Alman bankasının stres testlerini sorunsuz geçmiş olacağı tahmin edilse de, bilgilerin yeni risklere sebep olacağından endişe duyuyor.