Advertisement

Euro Bölgesi'nde Yunanistan'ın ardından kamu borç yükü en yüksek ikinci ülke olan İtalya'da süren siyasi istikrarsızlığın ekonomik krizi tetikleyebileceği yönünde işaretler, küresel piyasaları tedirgin etti.

Avrupa Birliği’nin  üst düzey ekonomi yönetiminin Brüksel’de acil toplanması, İtalya’yla ilgili endişeyi  daha da artırdı.

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, Euro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB’nin ekonomik işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn’i acil toplantıya çağırması, “krizin İtalya’ya yayılma endişesinin arttığı” şeklinde yorumlandı.

Ancak Van Rompuy’un sözcüsü, İtalya’nın gündemin baş maddesi olduğu bir kriz toplantısı düzenlendiği yönündeki haberleri yalanladı.

Toplantıda Yunanistan'a ikinci kurtarma paketinin görüşüldüğü belirtildi.

Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları ise Yunanistan'ı vuran borç krizinin İtalya ve İspanya gibi ülkelere bulaşmaması için yeni enstrümanların kullanılması konusunda uzlaştı.

Bakanların ortak açıklamasında, Euro Bölgesi'nin mali istikrarı için zordaki ülkelerde borç vadelerinin uzatılması ve faiz oranlarının düşürülmesi yanında 440 milyar euroluk Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması'nın yetki ve esnekliğinin artırılması gibi yeni tedbirlerin alınacağı vurgulandı.

Piyasalardaki panik, Euro Bölgesi'ndeki İspanya ve Portekiz gibi diğer kırılgan ekonomileri de olumsuz etkiliyor.

Ekonomistler, kamu borç yükü gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 120'sine ulaşan İtalya'nın tahvil faizini kısa vadede düşürememesi halinde borçlarını çevirmekte zorlanacağı uyarısında bulunuyor.

Uzmanlar ayrıca Avrupa İstikrar Mekanizması’nın krizi çözmek için yeterli olamayabileceğini belirtiyor.

AB liderlerinin 2013'te  700 milyar euroya yükseltilecek Avrupa İstikrar Mekanizması fonunun, 1.5 trilyon euroya çıkarılmasını tartıştığı da iddia ediliyor.