Advertisement

Japonya Merkez Bankası, şirketlerin üretimlerinin 50 yılı aşkın bir süreden bu yana en hızlı artışı göstermesinin ardından, ekonomiye yönelik değerlendirmesini ikinci ay üst üste yükseltti.

Başkan Masaaki Shirakawa ve diğer politika yapıcılar, bugünkü toplantıda, yüzde 0 ile yüzde 0.1 arasındaki politika faizinde değişikliğe gitmedi. Banka ayrıca, 10 trilyon yenlik (125 milyar dolar), şirket tahvilleri ve ETF gibi varlıkların alımı için belirlediği fon miktarında da değişikliğie gitmedi.

Toyota Motor Corp. ve Honda Motor Co. gibi büyük otomobil üreticileri, 11 Mart'taki deprem ve tsunami felaketinden sonra aksayan üretimlerini nomale döndürüyor ve üretimi karşılamak için daha fazla eleman alımı yapıyor. Ayrıca geçen hafta açıklanan bir rapora göre, şirketler bu yılın ikinci yarısında karlarının yüzde 21 artmasını bekliyor. Şirketlerin bu mali yılın ikinci yarısında karlarında artış beklemeleri ve Tüketici Güveninin son 2.5 yılın en düşük seviyesinden sıçrama yapması, depremden sonra görülen yavaşlamada en kötü dönemin geride kaldığını işaret ediyor.

Tokyo'da Dai-Ichi Life Research Institute'un baş ekonomisti ve aynı zamanda eski bir merkez bankası yetkilisi olan Hideo Kumano, "Merkez Bankası sıçrama konusunda artan bir şekilde güven duyuyor" dedi ve "Kısa bir süre içinde, merkez bankası yetkililerinin ek politika tedbirleri alacağını düşünmüyoruz" yorumunda bulundu.

Toyota ve Honda, geçen ay yaptıkları açıklamada, Japonya'da artan üretimden dolayı binlerce kişiyi işe almayı planladıklarını açıkladı. Dünyanın en büyük oto üreticisi Toyota, Japonya'daki üretim tesislerinin Haziran ayında planlanan seviyelerin yüzde 90 kapasitesiyle çalıştığını ve bunun, parça eksikliğinden dolayı üretimin düştüğü Nisan ve Mayıs aylarındaki seviyelerin yüzde 50 üstünde olduğunu kaydetti.