Advertisement

Japonya'da hisse senetleri, Avrupa borç sorununun yayılacağı ve bunun da bankaların ve ihracatçı şirketlerin karlarını olumsuz etkileyeceği endişelerine bağlı olarak, ikinci günde de düşüşünü sürdürdü. Bu satışlar sonucu, Topix endeksi son beş haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

Piyasa değeri bakımından Japonya'nın en büyük bankası olan Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. yüzde 2.7 düştü. Play Station oyun konsolları ve diğer ürünlerinin yüzde 20'sini Avrupa'da satan Sony Corp. yüzde 2.8 geriledi. Dünyanın en büyük oto üreticisi Toyota Motor Corp. ise yüzde 1.62lık bir düşüş gerçekleştirdi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.4 düşerek, Tokyo saati ile 12:36'da 9,930.36 puana indi. Topix Endeksi ise, İtalya ve İspanya tahvil faizlerinin, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in yardım çağrısında bulundukları zamanki faiz seviyelerine yaklaşmasının etkisi ile, yüzde 1.6 düşerek 856.12 puana geriledi ve 2 haziran'dan bu yana en büyük çaplı düşüşünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Daiwa Securities Capital Markets Co.'dab hisse senedi piyasa analisti Yumi Nishimura, "Avrupa borç krizi daha da yayılacak gibi görünüyor" dedi ve "İnsanlar bunun finans sistemi üzerindeki olası negatif etkilerinden dolayı endişeleniyor" yorumunda bulundu.

İtalya ve İspanya; Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in kurtarılmasının başarılamamasının, İspanya ve İtalya'nın borçlanmalarını finanse edemez hale getirebilecek olması nedeniyle hızlı yükselen tahvil faizlerinden dolayı krize doğru gidiyor. 10 yıl vadeli İtalyan tahvillerinin faizi 10 yılı aşkın sürenine en yüksek seviyesine çıktı ve bu durum, Alman tahvil faizleri arasındaki farkın rekor seviyeye yükselmesine neden oldu.