Advertisement

Çin'de hisse senetleri, Yunanistan'ın borç krizinin Avrupa'da daha büyük ekonomilere yayılabileceği endişeleri ve Çin hükümetinin emlak kontrollerini sıkılaştırması sonucu düştü. Bu hareketle birlikte, gösterge endeks son bir ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

Çin'in en büyük bakır ve kömür üreticileri Jiangxi Copper Co. ve China Shenhua Energy Co., emtia talebinin düşeceği endişelerine bağlı olarak yüzde 2'nin üzerinde değer yitirdi. Piyasa değeri açısından ülkenin ikinci büyük gayrımenkul şirketi Poly Real Estate Group Co., Xinhua News Agency'de çıkan, Şanghay'ın düşük gelirliler için yeni inşa edilen konutların fiyatlarına sınır getirmek için dava açacağı şeklindeki haberin ardından son bir ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

Beijing merkezli Union Life'ta yatırım müdürü Larry Wan, "Avrupa borç sorunu, küresel piyasalardaki likidite ve Çin'in bölgeye olan ihracatı konusundaki endişeleri güçlendirecek" dedi ve "Üçüncü çeyrek için, ekonomik büyümenin yeniden ne zaman hız kazanacağının belli olmamasından dolayı, hisse senetleri konusunda temkinliyim" yorumunda bulundu.

Çin Borsası'nda büyük şirketleri takip eden Şanghay Bileşik endeksi, ilk seansı 35.37 puan ya da yüzde 1.3 düşüşle 2,767.32 puandan tamamladı ve 16 Haziran'dan bu yana en büyük çaplı düşüşünü gsöetermeye hazırlanıyor. CSI 300 Endeksi ise, enerji ve finans hisselerinin öncülüğünde yüzde 1.3 geriledi.

Şanghay Bileşik endeksi bu yıl, son üç yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyonu kontrol etmek için Çin Merkez Bankası'nın politika faizini yılbasşından bu yana beş kez ve zorunlu karşılık faizini 12 kez yükseltmesinin ardından yüzde 1.5 düştü.