Advertisement

İtalya'da hükümetin açığa satışları sınrılandırma çabaları, hisse senetlerinin ayı piyasasına girmesi ile birlikte, banka hisselerine Mart 2009'dan bu yana gelen en güçlü satışları durdurmaya yetmedi.

İtalya Borsası'nın gösterge endeksi FTSE MIB dün yüzde 4'lük kayıp yaşamasının ardından bugün de TSİ 12:00 civarında yüzde 1.7 aşağıda seyrediyordu. İtalya hisselerine gelen bu sert satışlar Avrupa'da ülke borç krizinin derinleşmekte olduğu yolundaki endişelere bağlı geliyor. Endeks Şubat ayında gördüğü 2011 yılı zirvesinden, dün itibariyle yüzde 21'lik bir kayıp yaşaadı ve stratejistlerin "ayı piyasası" olarak tanımladığı zirveden yüzde 20 düşüş sınırını aştı. Intesa Sanpaolo SpA ve UniCredit SpA hisseleri dünkü düşüşlere öncülük etti.

İtalyan tahvil faizleri de ülkenin, Yunanistan, Portekiz ve İrlanda'yı yardım istemek zorunda bırakan borç krizine düşebileceği endişeleriyle son 10 yılın en yüksek seviyelerine yükseldi. İtalya dünyanın en büyük üçüncü borçlu ülkesi ve Avrupa'nın en fazla işlem gören yedi hisse senedinin üçü İtalyan.

Londra'da Capital Spreads'den satış müdürü Angus Campbell, "Tam Avrupa'da ülke borç krizi çözüme ulaştı diye düşünülürken, yeni bir tanesi ortaya çıktı" dedi ve "Bu kez kriz İtalya biçiminde ve bu durum, Avrupa maliye bakanlarının halen Yunanistan'ın borç sorunuyla uğraştığı dönemde ortaya çıktı" yorumunda bulundu.