Advertisement

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Bloomberg HT Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Kerem Alkin'in sorularını yanıtladı.

Son dönemde ekonomi gündemini meşgul eden cari açık konusunda Ekonomi Bakanı Çağlayan, "Şu anda dünya üzerinde 128 ülkede cari açık problemi var. Cari açık bugüne kadar Türkiye için büyük bir risk oluşturmamıştır, bizim dönemimizde de hiçbir zaman ekonomik risk oluşturmamaktadır. Cari açığı önemsemeyelim demiyorum ama paniğe gerek yok, üzerinde çalıştığımız bir yapıdadır. Cari açık konusunda en önemli çalışmaları yapacak bakanlık, ekonomi bakanlığıdır" dedi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun yönetiminin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'da olacağını belirten Çağlayan, "Türkiye'nin cari fazla veren ülke olması için çalışmalar yapıyoruz. İthal etmek zorunda olduğumuz ürünleri üretmeyi sağlamalıyız. Türkiye Avrupa'nın mal ve hizmet üssü olmaya devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

Yeni kabinede uygulamaya geçecek olan bakan yardımcılıkları hakkında düşüncesi sorulan Bakan Çağlayan, bakan yardımcılarının çok önemli bir boşluğu dolduracağını kaydetti ve bakan yardımcılarının isimlerinin 15-20 gün içinde belli olacağını söyledi. Bakan yardımcılarının özel sektörden de kamudan da seçilebileceğini belirten Çağlayan bu hususta kısıtlayıcı bir durum olmadığını ifade etti.

Ekonomi Bakanı Çağlayan, "Libya'daki müteahhitlerin alacakları konusunda çalışmalar sürüyor. Üreticilerimizi korumak üzere önlemler almayı sürdüreceğiz. Ürün güvenliği konusunda kapsamlı önlemler almış durumundayız" dedi.