Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, Avrupa ülke borç krizinin İtalya'ya sıçrayabileceği endişeleri ile, küresel hisse sentlerinin rotasını izleyerek, güçlü bir düşüş gösterdi.

ABD'nin varlıklar açısından en büyük bankası Bank of America Corp., yüzde 1.4 düştü ve diğer finans hisselerini de aşağı çekti. ABD'nin en büyük aluminyum şirketi Alcoa Inc., karının analistlerin tahminlerinden düşük çıkmasının etkisi ile yüzde 2.2 değer kaybetti. Yarı iletken üreticisi Microchip Technology Inc. kar tahmininin analistlerin projeksiyonlarının altında kalması sonrası yüzde 5.1 düştü.

Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 1 düşerek, New York saati ile 07:06'da 1,304.9 puana indi. Endeks dün, Mart ayından bu yana en hızlı iki günlük düşüşünü gerçekleştirmişti. Dow Jones endeks kontratı ise 89 puan ya da yüzde 0.7 düşüşle 12,400 puana geriledi.

BNP Paribas Fortis Global Markets'in Brüksel ofisinden araştırma müdürü Philippe Gijsels, Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, "Anlaşma yok" dedi ve "Bu durum piyasayı şu anda aşırı tedirgin ediyor. Politika yapıcıların bir an önce fikir birliğine varmaları çok önemli" şeklinde görüş bildirdi.

Avrupa'da opsiyon fiyatları ve daha yüksek hisse senedi volatilitesine bahse girme, son dört ayın en yüksek seviyesine sıçradı. Euro Stoxx 50 Endeksi'ndeki opsiyonları gösteren VStoxx Endeksi yüzde 16+ artarak 30.52'ye yükseldi. Volatilite Endeksi olarak bilinen VIX Endeksi ise dün yüzde 15 arttı.