Advertisement

UEFA, Bloomberg HT'ye şike soruşturmasıyla ilgili olarak, 7 Temmuz'da yapılan "Türkiye Futbol Federasyonu olayın üzerine sıfır toleransla gitmesi gerekir" açıklamasını yineledi.

UEFA Basın Bürosu Sözcüsü ise geçtiğimiz hafta, Alman radyo ve televizyon kuruluşu ''Deutsche Welle''nin Türkçe Servisine yaptığı açıklamada, bir suç ispatlanana kadar kendileri için masumiyet esasının geçerli olduğunu belirterek, kendileri tarafından Fenerbahçe'nin maçlarının askıya alınmasının söz konusu olmadığını söylemişti.

Sözcü, açıklamasında, UEFA'nın direkt olarak bu olaya karışmak istemediğini belirterek, ''Şu anda ortam çok karışık. UEFA olarak geleceğe yönelik herhangi bir spekülasyonda bulunmak istemiyoruz. Ancak bizim için hukukun temel kurallarından olan suçsuzluk esastır. Tersi ispatlanana kadar insanların masum olduğu ilkesi bir evrensel hukuk kuralı. O nedenle soruşturma sürüyor olsa da Fenerbahçe yasal hakkı doğrultusunda Türkiye Futbol Federasyonunun vereceği karara göre Şampiyonlar Ligi'ne katılabilecek'' şeklinde konuşmuştu.