Advertisement

İtalya'da Başbakan Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağ hükümet, ülkenin borç sorunu nedeniyle karşı karşıya kaldığı, ekonomik krize yönelik hazırladığı eylem paketini, 14 Temmuz Perşembe günü Senato'dan ve Temsilciler Meclisi'nden geçirmeyi planlıyor.

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin İtalya'ya yayılabileceği endişesi, geçen Cuma günü Milano Borsasında sert düşüşe neden olurken, merkez sağ iktidar, hazırladığı tasarruf tedbirleri içeren ekonomik eylem paketinin Senato'da ve Temsilciler Meclisinde onaylanması için girişimlerini hızlandırdı.

Muhalefet partileriyle bugün bir araya gelen Ekonomi Bakanı Giulio Tremonti'nin, muhalefeti eylem paketi hakkında bilgilendirdiği öğrenildi.

Sahibi olduğu Fininvest şirketinin Compagnie Industrialı Riunite (CIR) şirketine 560 milyon Euro ceza ödemesinin kesinleştiği Cumartesi gününden bu yana basının karşısına çıkmayan Başbakan Silvio Berlusconi de Başbakanlık resmi sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, İtalya'nın zor bir dönemden geçtiğini belirterek, 'birlik olma' çağrısında bulundu.

-PAKET PERŞEMBE GÜNÜ GÖRÜŞÜLECEK-

Hükümet ile muhalefet partileri arasında paket üzerindeki görüşmeler, partilerin grup başkanvekillerinin katılımıyla Senato'da yapıldı.

Senato Başkanı Renato Schifani yaptığı açıklamada, grup başkanvekillerinin paketin 14 Temmuz Perşembe sabahı Temsilciler Meclisi'nde, öğleden sonra da Senato'da görüşülmesi konusunda uzlaştıklarını bildirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de dün basına yansıyan demecinde, İtalya'nın bütçe düzenlemesi konusunda gerekli adımları atması gerektiğini belirterek, hükümetin eylem paketinin onay alması gerektiğini savunmuştu.