Advertisement

Çin'in ikinci çeyrekte beklentinin üzerinde gelmesiyle, merkez bankasının sıkılaştırma politikalarına yönelik endişe gevşedi, Çin Borsası 7 haftanıın en düşüğünden geri sıçradı.

Çin'in en büyük metal üreticisi Jiangxi Copper Co., Çin'in ekonomik büyümesinin beklentileri aşmasının ardından yüzde 3.5 değerlendi. Agricultural Bank of China Ltd. ve Shenzen Development Bank Co., kâr tahminlerini artırmalarının ardından finansal hisselerdeki yükselişe öncülük etti. Çin'in en büyük altın üreticisi Zijin Mining Group Co. ise spot külçe altının rekor kırmasıyla, son 4 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Verilerin Çin ekonomisinde ufak bir soğumaya, ancak bu soğumanın sağlıklı  olduğuna işaret ettiğini belirten Shanghai River Fund Management Co.'nun genel müdürü Zhang Ling, "enflasyon verilerindeki ilerlemeyi takip etmeyi sürdüreceğiz. Eğer bu kontrol altına alırsa, büyüme de yeniden toparlanır ve hisseler bu gelişmeyi olumlu fiyatlar" dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.2 kazançla 2,787.72 puana ulaştı. Endeks dün yüzde 1.7'ye varan kayıplar kaydetmişti. CSI 300 Endeksi ise yüzde 1.4 artışla 3.099.28 puana ulaştı.

Şanghay Endeksi bu yılı yüzde 0.8 aşağıda götürüyor. Endeksteki düşüşte, Çin ekonomisinin sert iniş yapabileceğine ilişkin endişeler öne çıkıyor.