Advertisement

Asya piyasalarında, Çin'de ekonomik büyümenin ivmesinin sürmesi ve yatırımcıların Avrupa borç sorunun çözümünde çabalarını artırması sonrası, hisse senetleri iki günlük düşüşünü tersine çevirirken, metaller ve Yeni Zelanda doları değer kazandı. Yen ise, Japonya'nın para birimini zayıflatmak için müdahale edeceği spekülasyonlarına bağlı olarak değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:51'de yüzde 0.8 yukarıda seyrediyordu. Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.4 yükselirken, Hazine tahvilleri üç günlük rallisinin ardından değer kaybetti. Yen euro karşısında yüzde 0.5 değer kaybetti ve euro başına 111.24 yen seviyesine geriledi. Dolar karşısında ise yen yüzde 0.2 düşerek 79.41 seviyesine indi. Euro dolar karşısında yüzde 0.2 yükselerek 1.4008 dolar seviyesine çıktı. Kiwi olarak da adlandırılan Yeni Zelanda doları yüzde 0.6 yükseldi ve dolar karşısında 82.29 sent seviyesine çıktı. Bakır yüzde 0.8 kadar yükselirken, petrol New York'ta yüzde 0.2 geriledi.

Çin'de gayrı safi iç hasıla ve sanayi üretimi büyümesi, politika yapıcıların faizleri ard arda artırmalarına karşın, analistlerin projeksiyonlarından daha iyi çıktı. Yen dün Moody's'in İrlanda'nın notunu "çöp" seviyesine indirmesinin ardından, Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Avrupa Birliği yetkilileri, İtalya'ya sıçrama riski bulunan borç krizini kontrol altına almaya çalışırken, Başbakan Silvio Berlusconi, krizle mücadele konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd.'den stratejist Nader Naeimi, "Veriler Çin'în ekonomiyi soğutmayı yönetmekte olduğunu gösteriyor, ancak 'sert iniş' korkularının azalması için daha alınacak mesafe var" dedi ve "Büyümede yumuşama olması, ayrıca, yetkililere parasal frenden ayaklarını çekme imkanı da tanımalı" yorumunda bulundu.