Advertisement

Asya'daki yüksek büyüme ve faiz oranlarının deniz aşırı ülkelerdeki yatırımcıları çekeceğine dair iyimserlik, Asya paralarına değer kazandırdı.

Malezya Merkez Bankası geçtiğimiz hafta faiz artışı sinyali verirken, Tayland Merkez Bankası'nın da bugün faiz artırması bekleniyor. Bugün açıklanan verilere göre, Çin'in gayrisafi yurtiçi hasılası ve fabrika üretimi beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Güney Kore'de ise işsizlik oranı Kasım'dan bu yana en düşük seviyesine işaret etti.

Asya ülkelerindeki büyüme oranlarının sağlıklı göründüğünü belirten Okasan Securities Co.'nun tahvil ve Döviz işlemcilerinden Tsutomu Soma, enflasyon riskinin de sıkılaştırma politikalarının süreceğinin sinyalini verdiğini, bunun da bölge paralarını desteklediğini aktardı.

Asya'da yen hariç en çok işlem gören 10 para birimini izleyen Bloomberg-JP Morgan  Asya Dolar Endeksi yüzde 0.1 artışla, 8 Temmuz'da kaydetmiş olduğu 14 yılın en yüksek seviyesine yaklaştı. Güney Kore wonu, dolar karşısında yüzde 0.4 değerlenerek 1,062.65 seviyesine yükselirken, Singapur doları da yüzde 0.4 yükseldi ve 1.2245'ten işlem gördü. Tayland bahtı ve Filipin pezoları dolar karşısında yüzde 0.3'er primlenerek, sırasıyla 30.27 ve 43.090 seviyelerine çıktı.

IMF, gelişmiş ülkelerin 2011'de yüzde 2.4 büyüyeceğini öngörürken, bu oranı Asya'daki gelişmekte olan ülkeler için yüzde 8.4 olarak gösteriyor.