Advertisement

Japonya Maliye Bakanı Yoshihiko Noda, yenin son dört ayın en yüksek seviyesine yaklaşması ile birlikte, Japon para biriminin hareketleri konusunda artan endişesini dile getirmeye başladı.

Noda, Japon yeninin dolar karşısında 17 Mart'tan bu yana en yüksek seviyesi olan  78.50'ye çıkmasının ardından, Tokyo'da bugün basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, "Yen hareketleri biraz tek yönlü, bu nedenle piyasaları dikkatle izleyeceğim" dedi.

Nomura Securities Co.'dan Japonya para birimi araştırma şefi Yunosuke Ikeda, Noda'nın yorumlarının, müdahale öncesi genellikle yapılan aleni uyarıların gerisinde kaldığını söyledi. Ikeda, geçmişteki yen satışı müdahaleleri öncesi uyarıların, "döviz kurlarındaki hareketlerin düzensiz olduğu" ve "hükümetin gerek duyulduğunda kararlı adımlar atacağı" şeklinde olduğuna dikkat çekti.

Güçlenen yen, ihracatı olumsuz etkileyeceği için, Mart ayındaki deprem ve tsunami felaketi sonrası ortaya çıkan hasardan sonra toparlanma işaretleri gösteren Japonya ekonomisi için iyi bir gelişme değil. Japonya en son 18 Mart'ta, depremin yenin dolar karşısında 76.25 ile 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en yüksek seviyesine çıkmasına neden olmasının ardından Japon yatırımcıların denizaşırı varlıklarını satacağı beklentileri ile, G-7 ülkeleri ile işbirliği halinde, yen satışı yaparak piyasaya müdahale etmişti.

Ikeda, "Noda'nın yorumları, üst düzey alarmda olduğunu gösteriyor" dedi ve "Halen, Noda, müdahaleye geçmeden önceki sürecin ilk safhasında" yorumunda bulundu. Ikeda, Nikkei 225 Endeksi hızlı bir düşüş gösterirse ya da ekonomi önemli ölçüde bozulursa, Maliye Bakanı'nın yen satmayı düşünmeye zorlanabileceğini sözlerine ekledi.