Advertisement

Kredi piyasası traderları, toplam borcu 490 milyar dolara ve kişi başına borcu 40,000 dolara çıkan Yunanistan'ın temerrüdden kurtulma şansının yaklaşık onda bir olduğunu kaydediyorlar.

Geçen yıl 10 yıl vadeli Yunanistan tahvilini satın alan yatırımcılar, ülkenin bütçe açığının Ocak ayından bu yana yüzde 28 artması ile birlikte tahvil faizlerinin yüzde 16'nın üzerine çıkmasının ardından paralarının neredeyse yarısını kaybettiler. CDS'lerin işaret ettiği üzere, 155 milyar dolarlık kurtarma pkaeti, Yunanistan'ın Vnezüela'dan daha riskli ülke haline gelmesini önleyemed. Yunanistan hisse senetleri bu yıl değerlerinin yüzde 16'sını kaybederken, 2010 yılının başından bu yana da yüzde 46 düştü.

Bu hafta krizin İtalya ve İspanya'ya da sıçrayabileceğinin konuşulması ile birlikte, Hollanda Maliye Bakanı Jan Kees de Jager, "seçici temerrüd" durumunun şimdi mümkün olduğunu söyledi. Avrupa Birliği yetkilileri,vergi artırımlarının, harcamalarda kısıntıya gitmenin ve varlık satışlarının borç sorununu çözmede yeterli olmamasın nedeniyle, 85 milyar euroya (122 milyar dolar) kadar çıkabilecek ikinci bir kurtarma paketi üzerinde çalışıyorlar ve bu plan içinde özel sektör yatırımcıları da yer alabilir.

Londra'da Legal & General Investment Management'tan kredi araştırma müdürü Georg Grodzki, "Avrupalı politikacıların, hem içerik hem de isimlendirme açısından, borç yeniden yapılandırmasının kaçınılmaz olduğu fikrini kabul ediyorlarmış gibi görünüyor" dedi ve "Son birkaç gündür, temerrüd anlamına da gelecek, borç rahatlatma ihtimali arttı" yorumunda bulundu.