Advertisement

Avrupa ve Asya hisse senetleri, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service'in ABD'nin 1917'den beri sahip olduğu "Aaa" kredi notunu kaybedebileceğini açıklamasının ardından değer kaybetti. ABD endeks vadelileri ise fazla bir değişiklik göstermedi.

İngiltere merkezli petrol alanları hizmeti veren Petrofac Ltd., Barclays Plc'nin "sat" tavsiyesi sonrası yüzde 2.2 değer kaybetti. Accor SA, rakibi Marriott International Inc.'nin hisse başına kar tahmininin analistlerin tahminlerinin altında kalmasının ardından yüzde 1.2 düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 düşerek, Londra saati ile 08:35'te 268.86 puana indi. Eylül vadeli Standar & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 yükselerek 1,315 puana çıkarken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 geriledi.

Melbourne'de IG Markets'ten piyasa stratejisti Ben Potter, "Piyasa olması gerektiği gibi hareket ediyor, ancak durum yine de şaşırtıcı" dedi ve Fırtına bulutları bir kez daha ufukta belirmiş görünüyor" yorumunda bulundu.

Moody's, ABD'de 14.3 trilyon dolarlık borçlanma sınırının artırılması konusunda anlaşma sağlanamamasının temerrüd riskini artırması sonucu, ABD'yi 1995'ten sonra ilk kez gözlem altına aldı.