Advertisement

Dolar Endeksi, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service'in ABD'nin kredi notunu olası indirim için gözlem altına almasının ardından dolara yönelik talebin azalması sonucu, üçüncü günde de düşüşünü sürdürdü.

Dolar dün, Fed Başkanı ben S. Bernanke'nin, ekonomiyi desteklemek için, daha fazla Hazine tahvili alımı dahil, ek tedbir almaya hazır olduklarını söylemesinin ardından, euro karşısındaki kayıplarını korudu. Yen ise dolar karşısında, hükümetin para birimindeki değerlenmeyi durdurmak için yen satarak müdahale edebileceği spekülasyonlarına bağlı olarak, Londra seansının açılmasından sonra birkaç dakıka içinde 1 yen kaybetti. Bugün ABD'de açıklanacak olan Temmuz ayı perakende satışlar verisinin düşüş göstermesi bekleniyor.

Dolar euro karşısında dün New York'taki 1.4167 seviyesinden bugün 1.4207 seviyesine geldi. Dolar dün yüzde 1.4 düşerek, 13 Ocak'tan bu yana en hızlı gerilemesini gerçekleştirmişti. ABD para birimi yen karşısında 79.11 seviyesine toparlanmadan önce, 78.47 seviyesine kadar inerek 17 Mart'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Parite dün 78.98 seviyesindeydi. Yen euro karşısında 111.86 seviyesinden 112.39 seviyesine geldi.

 

Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd.'nin Londra ofisinden Döviz stratejisti Lee Hardman,  "Moody's'in yorumları, doların negatif algılanmasını güçlendirdi" dedi ve "Dolar oldukça keskin bir dönüş gösterdi ve piyasa şimdi parasal genişlemeye odaklandı. Bu durum, doları, daha zayıf ABD ekonomik verilerine karşı duyarlı hale getiriyor" yorumunda bulundu.

ABD dolarını euro, sterlin ve yenin de içinde bulunduğu altı önemli para birimi karşısında takip eden IntercontinentalExchange Inc.'nin Dollar Endeksi, yüzde 0.3 düşerek, Londra saati ile 09:23'te 75.004'e geriledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Temmuz 2011 Perşembe, 15:17 Misafir bu kuruluslar istedikleri kisileri iki saatte zengin edebilirler isterlerse.. italyanin kredi notunu düsür euro dibe indiginde bir ton euro al daha sonra bu kez amerikanin dolar endeksini etkileyecek kredini notunu düsür.. euro tavana vurdugunda sat... ah ne güzel..rakip kim dost kim düsman kim belli degil artik..temiz yatirimcilar neye göre hareket edecekler artik bilinmez..hicbirsey hicbirseyden bagimsiz degil artik..insanin basi dönüyor..