Advertisement

İsviçre frangı, Moody's'in ABD'nin kredi notunu olası indirim için gözlem altına alması ve Fitch'in Yunanistan'ın kredi notunu en düşük seviyeye çekmesinin ardından yatırımcıların güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelmesi sonucu, dolar, euro ve sterlin karşısında rekor seviyelere çıktı.

İsviçre para birimi, Asya ve Avrupa hisse senedi piyasalarında görülen düşüşlerin ardından, 16 önemli para biriminin 11'i karşısında değer kazandı. Moody's Investors Service, ABD'de borçlanma limitinin artırılamaması nedeniyle, kredi notunun düşürülebileceğini açıklamıştı. Fitch, Yunanistan'ın kredi notunu 3 basamak düşürerek "CCC"ye indirdi.

Societe Generale'in Londra ofisinden Döviz analisti Sebastien Galy, ABD'nin norunun indirileceği korkusu, güvenli liman niteliğindeki para birimine güçlü geçişler getirdi" dedi ve "Euro grubunda herhangi bir not indirimi, bir şekilde çözüme gidildiği algılanmasının olmasından dolayı, piyasaları daha az etkiliyor. İsviçre frangını hareket ettiren faktör, dolar" yorumunda bulundu.

İsviçre frangı dolar karşısında, Londra saati ile 09:36'da 81.47 santime gelmeden önce, dolar başına 80.83 santimle rekor seviyeye yükseldi. Frank euro karşısında 1.14945 seviyesine ulaştıktan sonra 1.1598 seviyesine geldi. İsviçre para birimi sterlin karşısında 1.3056 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.2 artışla 1.3142 seviyesine çekildi.

Göster Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 aşağıda seyrederken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2'lik bir kayıp gösterdi.

İsviçre frangı, merkez bankasının para birimini zayıflatmak için müdahale edebileceği yolundaki uyarısına karşın yükseldi.

İsviçre Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Thomas Jordan, dün yaptığı açıklamada, "Eğer deflasyon tehdidi durumu vrsa, harekete geçme ihtimalimiz var" dedi

İsviçre frangı, dokuz gelişmiş piyasa para birimini takip eden Bloomberg Korelasyon-Ağırlıklı döviz endekslerine göre, son 12 ayda yüzde 16'nın üzerinde değer kazandı.