Advertisement

ABD'de perakende satışlar, HAziran ayında, yükselen işsizliğin tüketicilerin daha az harcama yapmalarına neden olması sonucu yavaşladı.

Perakende satışlar, Haziran ayında yüzde 0.1 artış gösterdi. Bloomberg News'in araştırmasına katılan 80 ekonomistin tahminlerine göre de bu verinin yüzde 0.1 düşmesi bekleniyordu. Oto hariç perakende satışlar ise Haziran ayında değişiklik göstermedi.

Toplam satışlar, oto satışlarındaki beklenmedik artışta etkilenerek yükseldi. ANcak bu satışlar, ay sonuna doğru açıklanacak olan ikinci çeyrek perakende satışlar verisini etkilemeyecek.

BNP Paribas'nın New York ofisinden Kuzey Amerika bölgesi şef ekonomisti Julia Coronado, "Tüketiciler satınalma güçlerinin azalmasından olumsuz etkileniyor" dedi ve "Tüketiciler paniğe kapılmıyor, ancak kendilerini rahat da hissetmiyor" yorumunda bulundu.

Ekonomistlerin perakende satışlar verisi için tahminleri, yüzde 0.7 düşüş ile yüzde 0.5 artış arasında gerçekleşti. Oto hariç perakende satışlar verisi de değişmeyerek, beklendiği gibi çıktı.