Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service'in ABD'nin "Aaa" olan kredi notunu düşürebileceğini işaret etmesinden bir gün sonra, 13 milyar dolar tutarında 30 yıl vadeli tahvil ihalesi öncesi değer kaybetti.

ABD tahvilleri, işsizlik başvuruları verisinşn Nisan ayından bu yana en düşük seviyesine inmesi ve perakende satışlar verisinin artış göstermesinin ardından kayıplarını daha da hızlandırdı. ABD Hazine tahvilleri, Fed Başkanı Ben S. Bernake'nin dünkü konuşmasında, Fed'in ekonomiyi desteklemek için tahvil alımı dahil ek tedbirler almaya hazır olduğunu açıklamasının ardından ABD tahvillerine gelen güvenli liman talebinin azalması sonucu, diğer ülke tahvillerinin kazançlarının gerisinde kaldı.

New York'ta, Fed ile işlem yapma yetkisine sahip 20 piyasa yapıcıdan biri olan MF Global Inc.'den Richard Bryant, "Bu, faktörlerin bir bileşimi" dedi ve "Piyasa dün Moody's'in açıklaması sonrası düştü ve Hazine ihalesinin de baskısı var" yorumunda bulundu.

30 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi 4 baz puan ya da 0.04 yüzde puan yükselerek, New York saati ile 09:23'te yüzde 4.21'e yükseldi. Mayıs 2041'de vadesi dolacak yüzde 4.375 faizli kağıdın fiyatı 21/32 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 6.56 dolar düşerek 102 3/4'e geriledi.

Gösterge 10 yıl vadeli Hazine tahvilinin faizi 4 baz puan yükselerek yüzde 2.92'ye ulaştı. Bir ve üç ay vadeli hazine bonolarının faizleri ikinci gün de sıfır seviyesinin altına indi. Bir ay vadeli kağıdın faizi eksi yüzde 0.0101'e ve üç aylık kağıdın faizi eksi yüzde 0.0051'e geldi.