Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, JPMorgan Chase & Co.'nun karının beklenenden iyi çıkması ve istihdam ve perakende satışlar verilerindeki iyileşmenin Moody's'in not indirimi uyarısını gölgelemesinin etkisiyle yükseldi. Bu hareket ile birlikte, Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500) ikinci günde de yükselişini sürdürmeye yönlendi.

ABD'nin ikinci büyük bankası JPMorgan, net karının yüzde 13 artmasının ardından yüzde 3.5 değer kazandı. ABD'nin üçüncü büyük petrol şirketi ConocoPhillips, iki ayrı şirkete bölüneceğini açıklaması sonrası yüzde 7'lik bir ralli yaptı. Yum! Brands Inc. karının artması sonrası yüzde 2.7'lik bir prim gerçekleştirdi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 artarak, New York saati ile 09:34'te 1,320.50 puana çıktı. New York seansı açılmadan önce, eylül vadeli S&P 500 endeks kontratı yüzde 0.8 kadar düşmüştü. Dow Jones Endeksi ise 14.45 puan ya da yüzde 0.1 yükselerek 12,506.06 puana ulaştı.

South Bend, Indiana'da Wasatch-1st Source Income Equity Fund'dan Ralph Shive, "JPMorgan'ın karı oldukça iyiydi ve Conoco'nun ikiye bölünmesi, şirketin değerinin farkına varılması için oldukça olumlu bir hareket" dedi ve "Ekonomik veriler, 20 yıldır birken borçlardan kurtulmaya çalışmanın zor olduğunu gösteriyor. Bu durum, istihdamdaki zayıf artışta ve ılımlı perakende satışlar verisinde yansımasını buluyor" yorumunu yaptı.

S&P 500 Endeksi, Fed'in ekonomiyi desteklemek için büyük miktarlarda tahvil alımı yapması ve şirket karlarının analistlerin tahminlerinden iyi çıkmasının etkisi ile, Mart 2009'dan bu yana yüzde 95lik bir ralli gerçekleştirdi. Ancak endeks, AVrupa borç krizi nedeniyle ekonomik toparlanmanın risk altında olacağı endişelerine bağlı olarak,  halen 29 Nisan'da gördüğü bu yılın zirvesinin yüzde 3.4 altında.