Advertisement

(A.A.) - Genelkurmay Başkanlığı'ndan Diyarbakır'daki terörist saldırıya ilişkin yapılan açıklamada, Diyarbakır ili Silvan ilçesi kırsal kesiminde operasyon için arazide bulunan bir birliğin, bugün saat 14.45 sularında ormanlık bir alanda, bir grup terör örgütü mensubu ile karşılaştığını ve yakın mesafeden sıcak temasa girildiği bildirildi.

Çıkan çatışmada ve ormanlık alanda teröristlerce atılan el bombalarının etkisiyle çıkan yangından dolayı 13 askeri personelin şehit olduğu, ayrıca, ikisi ağır olmak üzere 7 askeri personelin yaralandığı ifade edilen açıklamada, yaralı personel Diyarbakır Asker Hastanesinde tedavi altına alındığı, yapılan ilk tespitlere göre, çıkan çatışmada 7 teröristin etkisiz hale getirildiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

BAŞBAKANLIK'TA GENİŞ KATILIMLI TERÖR ZİRVESİ

Saldırının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılan güvenlik toplantısına katılmak üzere Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Özel  Başbakanlık Merkez Bina'ya geldi. Toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Jandarma Genel Komutanı Necdet Özel ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

"HERKES SAFINI İYİ BELİRLESİN"

TBMM Başkanı Cemil Çiçek saldırının ardından yaptığı açıklamada, ''Bir taraftan demokrasi, bir taraftan barış ve özgürlük ama öbür tarafta da kan, kin ve vahşet... Artık herkesin safını iyi belirlemesi lazım. Ya demokrasiden yana olacağız ya da bu türlü kan ve kin kusanlarla beraber olacağız'' diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da , Diyarbakır'da meydana gelen terör saldırısıyla ilgili yayımladığı mesajda, ''Terör bir insanlık suçudur. Terörle bir yere varılamayacağı, herhangi bir sonuç alınamayacağı çağdaş dünyanın kabul ettiği bir gerçektir. Bu süreçte önemli olan AKP Hükümeti'nin terörle mücadele konusunda ne yaptığı, hangi adımları attığıdır. Israrla belirttiğimiz gibi, başta anamuhalefet olmak üzere milli iradenin tecelligahı TBMM ve kamuoyu AKP'nin kimlerle neleri konuştuğunu, neyin pazarlığının yapıldığını bilmemektedir'' ifadesini kullandı.