Advertisement

Yasa dışı telefon dinlediği iddiaları nedeniyle geçen hafta kapatılan "News of the World" gazetesinin 2000-2003 yılları arasında editörlüğünü yapan Brooks, yaptığı yazılı açıklamada, "Olaylardan dolayı üzgünüm. İncittiğimiz insanlarla ilgili derin sorumluluk duyuyorum. Geçmişin sorunlarının çözümü için sarf edilen çabalara yönelik dikkati dağıtmaktan kaçınmak için istifa ediyorum" dedi.

Brooks'un istifası, "News Corporation" şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Murdoch'ın oğlu James Murdoch tarafından kabul edilirken, James Murdoch, Brooks ile ilgili "döneminin en iyi editörlerinden biriydi" açıklamasında bulundu.

Grubun bir diğer gazetesi olan "Sun"ın da 2003-2009 yılları arasında editörlüğünü yapan Brooks, 2009 yılından bu yana "News International"ın yöneticiliğini yürütüyordu. 43 yaşındaki Brooks'un yerine, şirketin İtalya yayın kolunun başında bulunan Tom Mockridge getirildi.

Brooks, 9 yıl önce kaçırılan ve öldürülen 13 yaşındaki Milly Dowler'ın telefonuna bırakılan sesli mesajları dinlediği ve bazılarını sildiği iddia edilen "News of the World" gazetesinin o dönemki editörüydü.

Özellikle muhalefetteki İşçi Partisi skandalın başından bu yana Brooks'u istifa etmeye çağırıyordu. Rupert Murdoch'ın arkasında durduğu İngiliz basınına yansıyan Rebekah Brooks'un bugünkü istifası, birçok İngiliz parlamenter tarafından memnuniyetle karşılandı.

Brooks gelecek hafta salı günü parlamentonun Kültür, Medya ve Spor Komisyonunun üyeleri önünde, Rupert ve James Murdoch ile birlikte skandala ilişkin soruları yanıtlayacak.

22 yıldır News International şirketinde çalışan Brooks, "News of the World" gazetesine ilk olarak 1989 yılında sekreter olarak girmişti.

32 yaşında "News of the World" gazetesinin editörü olan Brooks, İngiltere'de editörlük görevine getirilen en genç kişi olmuştu.

-"Telekulak"a FBI'dan soruşturma

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI), Rupert Murdoch'a bağlı medya grubunun, dinleme faaliyetini ABD'de de yapıp yapmadığını anlamak için soruşturma başlattığı bildirildi.

FBI sözcüsü, "telefon dinlemeleriyle ilgili iddialardan haberleri olduğunu, bunu araştırdıklarını" belirtti.

FBI ve Adalet Bakanlığı, açılan bu soruşturmayla ilgili detaylı bilgi vermeyi reddettiler.

Amerikalı milletvekilleri, birkaç günden beri, Murdoch'ın sahibi olduğu "News Corporation" şirketinin, 11 Eylül saldırıları kurbanlarını da aynı şekilde dinleyip dinlemediğini anlamak için soruşturma açılmasını istiyorlardı.

BBC, FBI'ın, "News Corporation" şirketinin 11 Eylül saldırıları kurbanlarının telefonlarına bırakılan sesli mesajları dinlediği iddiasını araştırdığını bildirmişti.