Advertisement

Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in üzerindeki baskılar artıyor. Merkel, özel sektörü Yunanistan’ın 115 milyar euroluk kurtarma paketine dahil etmenin yollarını arıyor.

İtalya’nın durumunun öne çıkması ve IMF’nin uyarılarının ardından Euro Bölgesi’ndeki belirsizlik, Avrupalı liderleri hızlı bir karar almaları için zorluyor. Merkel’in çağrısı, dün İtalya’nın 3 milyar euro değerindeki tahvil ihracında faiz oranlarının rekor seviyeye çıkmasının ardından geldi.

İtalya’nın tahvil ihracına talep yüksek olsa da, 15 yıllık tahvillerin faizinin yüzde 5.9’a çıkması piyasaları ve siyasileri endişelendiriyor. Geçen seneki faizlerin yüzde 1 üzerinde olan borçlanma maliyeti oranları, analistleri de İtalya’nın borç miktarının sürdürülebilir olamayacağını düşünmeye itti.

Kredi derecelendirme kuruluşları, uluslar arası bankalar ve İtalyan liderler, piyasalardaki bu kargaşa ortamı konusunda Avrupalı liderleri suçluyor. Kuruluşlar ve bankalar, Yunanistan hakkında bir uzlaşı sağlanamamış olmasının, krizi bu duruma getirdiğini düşünüyor.
Nijerya’da konuşan Almanya Başbakanı, Yunanistan’a ilişkin hızlı bir şekilde karar almak istediklerini, ancak bu kararın da “akla uygun” bir karar olması gerektiğini söyledi.