Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri,  International Business Machines Corp. ve Coca-Cola Co. gibi şirketlerin beklenenden daha iyi kar açıklamasının desteği ile değer kazandı. Bu hareket ile birlikte, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi son üç haftanın en düşük seviyesinden yükseldi.

En büyük bilgisayar hizmetleri şirketi IBM, artan yazılım talebi ortamında, kar tahminini yükseltmesinin ardından yüzde 2.8 değer kazandı. En büyük alkolsiz içecek şirketi Coca-Cola'nın hisseleri yüzde 1.4 yükseldi. Goldman Sachs Group Inc., mali sonuçlarının beklenenden kötü çıkmasının etkisiyle yüzde 2.7 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.9 yükselerek, New York saati ile 09:36'da 1,317.25 puana çıktı. Dow Jones Endeksi ise 112.5 puan ya da yüzde 0.9 yükselişle 12,497.66 puana ulaştı.

Philadelphia'da PNC Wealth Management'tan James Dunigan, "Şirket karları, durumun iyi olduğunu gösteriyor" dedi ve "Kar sezonunun başındayız. Ancak mikro taraftan gelen günlük doz, makro ve siyaset tarafından gelen olumsuzluklara daha ağır basıyor" yorumunda bulundu.

S&P 500 Endeksi, Avrupa'da borç krizinin yayılacağı ve ABD'de 2 Ağustos'ta süresi dolacak borçlanma tavanının yükseltilmeyeceği endişeleri ile, Nisan ayında gördüğü son üç yılın zirvesinden yüzde 4.3 düştü.