Advertisement

Perşembe günü toplanması beklenen Avrupalı liderlerin krizi çözüme ulaştıracakları beklentisi riskli varlıkları yeşillendirirken ABD’den gelen bilançolar da oyuncuları mutlu ediyor. Dün ABD kapanışından sonra beklentileri aşan ve yılın geri kalanı için pembe bir tablo çizen IBM başlangıcı yaptı. Bugün açıklanan bilançolarda genel olarak çizilen olumlu resim, önce ABD vadelilerini ardından da spot piyasayı tırmandırdı. S&P 500 Endeksi güne % 0.87 artışla 1.316 puandan merhaba derken Dow Jones Endeksi de 12.500 sınırına yakın seyrediyor. Almanya Dax Endeksi % 1.30 yükselişle 7.200 puan sınırına yaklaşırken, İngiltere FTSE 100 Endeksi % 0.75 yükselişle 5.795 puanda ve Avrupa’nın genelini kapsayan Eurostoxx 600 Endeksi 7 ayın dibinden verdiği tepki ile beraber % 0.60 primli. Artan iyimserlik, borçlu ülke tahvillerine alım getirirken ülke risklerine karşı sigorta niteliğinde olan CDS’ler ise geriliyor. İtalya 10 yıllık tahvil faizi % 6’nın altına gerilerken İspanya 10 yıllık tahvil faizi ise % 3.12 gerileyerek 6.11 bileşiğe kadar geri çekildi. Bono faizlerinin gerilemesinde Avrupa Merkez Bankası üyelerinden Nowotny’nin, Yunanistan bonolarında temerrüt damgası olsa bile banka bu bonoları piyasadan alabilir vurgusu etkili oluyor.

Artan risk iştahı, Merkel’in hemen yarın bir çözüm beklenmemesi gerektiği açıklamasıyla birlikte bir miktar azalsa da alımlar devam ediyor. ABD 10 yıllıkları ve Alman 10 yıllıkları güvenli limana olan talep nedeniyle gerilerken 75’e yaklaşan Dolar Endeksi ve Euro’ya karşı rekorlar kıran İsviçre Frankı da düşüş gösteriyor. Artan iyimserlikle beraber Euro / Dolar 1.4172’ye yükselirken Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişen Avrupa Ülkeleri’nin para birimleri Dolar’a karşı % 0.50 ile % 0.98 arasında yükseliş kaydediyorlar; bu grupta Rus Rublesi, Macar Forinti, Polonya Zlotisi, Güney Afrika Randı gibi para birimleri bulunuyor.

PETROL YÜKSELİRKEN ALTIN YÖNÜNÜ AŞAĞI ÇEVİRDİ

19 ham maddeden oluşan CRB Emtia Endeksi % 0.95 yükselirken, ABD’den gelen konut başlangıçları verisinin beklentileri aşması etkili oluyor. Artan risk iştahıyla birleşen alımlar, bakır fiyatını son 3 ayın zirvesine taşırken ABD tipi ham petrol varil başına 98 Doları geçti. Brent petrol, 117.67 Dolardan işlem görürken buğday ve mısırda % 3’e varan alımlar göze çarpıyor. İştahın artması ile beraber riskli pozisyonlara kasko olarak satın alınan değerli maden kontratları da değer kaybediyor. Spot altın, 1.610 Dolar ile zirve yaptıktan sonra şu sıralar gelen satışlarla 1.600 Doları aşağı kırdı.

İÇERİDE SATIŞ BASKISI HAKİM

İç piyasa bugün dünyadan ayrışırken riskli piyasalara gelen alımlar içeriye uğramadı. İMKB 100 Endeksi % 0.50 gerileyerek 61.717 puana düştü. 62 bindeki desteği aşağı yönlü zorlayan fiyatların yeni destek noktası 61.500 ve direnç olarak takip edilen bölge 62.500 olmuş durumda. Banka hisselerinin sakin seyrettiği günde Türk Telekom karının beklentileri karşılayamamasının ardından İletişim Endeksi düşüyor ve endeksi aşağı çekiyor, holding hisselerinin de gerilediği not ediliyor. IMF’den gelen yeni ekonomik tahminlerin daha kötümser olması ve dün Gelişen Piyasalar’da başlayan ‘Yayılma Riski’ senaryosu TL bazlı varlıkların daha kötü performans göstermesine sebep oluyor. IMF’nin yıl sonu için öngördüğü % 10.5 Cari Açık / Gayri Safi Milli Hasıla oranı piyasa katılımcılarının en çok dikkatini çeken veri olarak öne çıkıyor.

Dolar / TL 1.6573’ten işlem görürken, Euro / TL 2.35 ve Sepet Kur 2.003’ten ekranlara yansıyor. Hazine’nin bugün düzenlediği 9 yıllık tahvil ihracı ve yeni gösterge tahvilin ihracının ardından faiz piyasasındaki düşüş hareketi devam etti. Gösterge tahvil günü % 8.82’den tamamladı.

Yarın beklenen veri akışı şöyle :

  • Çin'de Mayıs ayı CB öncü göstergeler endeksi açıklanacak 05:00 Önceki: 154.5
  • Japonya'da öncü göstergeler endeksi (revize) açıklanacak 07:00
  • Almanya'da Haziran ayı ÜFE açıklanacak 09:00 Önceki: 0.0%
  • İngiltere Merkez Bankası'nın son faiz toplantısının tutanakları açıklanacak 11:30
  • ABD'de Haziran ayı ikinci el konut satışları açıklanacak 17:00 Önceki: -3.8%
  • Hazine Haziran ayı toplam borç stokuna ilişkin verileri açıklayacak 17:00
  • ABD'de haftalık petrol stok verileri açıklanacak 17:30
  • ABD’DE Intel, Amerıcan Express, US Bancorp ve e-bay bilançoları açıklanacak.

Gökhan Şen
Twitter.com/Gokhan_Sen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Temmuz 2011 Salı, 17:53 Misafir umarım umutlar boşa çıkmaz