Advertisement

Demirören Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören, DK Gazetecilik'te Karacan ailesi ile ihtilaf yaşadıklarını kabul etti ancak Karacanların şirket yönetiminden istifa ettiği yönünde kendilerine intikal etmiş bir bilgi bulunmadığını söyledi.

Vatan ve Milliyet gazetelerini yaklaşık 5 ay önce 74 milyon dolara Doğan Grubu'ndan satın alan Demirören-Karacan ortaklığında bir süredir çatlak meydana geldiği konuşuluyordu. Gazeteport internet sitesi, konuyla ilgili geçen hafta çıkan haberinde ortaklığın ayrılmak üzere olduğunu yazmıştı. Gazeteport bugün de DK Gazetecilik yönetiminde Karacan tarafından yer alan 3 üyenin istifa ettiği yönünde bir haber geçti. Haberde, DK Gazetecilik yönetim kurulu yeter sayısının 5 olduğu, istifalar sonrasında bu sayının altına inildiği için Karacanların şirkete emniyeti suistimal gerekçesiyle kayyum atanması girişiminde bulunduğu ifade edildi.

Bloomberg HT, konuyla ilgili bilgi almak üzere Erdoğan Demirören'e ulaştı. Demirören, Karacanların şirket yönetiminden istifa ettiği yönünde kendilerine 'intikal etmiş' bir bilgi bulunmadığını ifade ederek, "Posta yoluyla yollandıysa bilemem, ama bize bir istifa gelmedi" dedi.

Ortaklıkta sorun yaşanıp yaşanmadığı sorusuna Demirören, "Her ortaklıkta ihtilaf yaşanır" şeklinde yanıt verirken, bu ihtilaf nedeniyle alınmış bir karar olmadığını belirtti.

Demirörenlerin, Karacanların bilgisi dışında DK Gazetecilik aleyhine icra takibi başlattığı, bu yolla Karacanları şirketten çıkarmaya çalışacakları yönünde gelişmeler de son dönemde gazetelere yansıyan bilgiler arasındaydı. Erdoğan Demirören icra takibi konusunu reddetti. Demirören, "Böyle bir girişimimiz olmadı. İcra takibi başvurusu olsa, bu mahkemelerde kayıt altında olurdu, reddedilemezdi" diye konuştu.

Milliyet ve Vatan gazete gruplarını satın almak için ortaklardan Demirörenler 67, Karacanlar 7 milyon dolar ödeme sorumluluğu almıştı. Demirören'in, DK Gazetecilik'te küçük paya sahip Karacan Ailesi'nin, gazetelerin asıl sahibi gibi davranmasından rahatsız olduğu, söz konusu 7 milyon doları ödeyerek ortaklığı bitirmek istediği konuşuluyor.

Gülşah Karadağ
(gkaradag@bloomberght.com)