Advertisement

ATLANTİK ÖTESİNDEN GELEN İYİMSERLİK

Avrupa’da devam eden borç krizi ve yarın toplanacak Avrupalı liderler zirvesi öncesinde boğaların istediği moral ABD’den geldi. Partizan olmayan ve kendilerine ‘Altılı Çetesi’ adını veren 6 senatör tarafından hazırlanan taslakta önerilen maddeler genel hattıyla kabul görecek tahmini ile coşku yaşanıyor. Bu plana göre ilk yapılacak iş 500 milyar Dolar’lık harcamalarda kesinti, 1 trilyon Dolar’lık vergi artışı ve sonunda 3.7 trilyon bütçe açığında kesinti şeklinde olacak. 2 Ağustos’tan önce yükseltilmesi beklenen 14.3 trilyonluk limite bir care olarak öngörülen bu program dün Başkan Obama tarafından da ‘Genel itibariyle istediklerimizle uyumlu’ şeklinde yorumlandı. ABD’deki borç limiti basitçe, Federal Hükümet’in en çok borçlanabilme kapasitesini gösteriyor. Böylece gelecek ay bu limitin üstüne çıkması gereken federal bütçenin maksimum limiti artırılmazsa kamu harcamalarının yapılamayacağı ve borçların ödenemeyeceği sebebiyle ABD’nin kısa süreli de olsa temerrüde düşeceği belirtiliyordu. Diğer iyimserlik kaynakları ise bilançolar oldu. Bank Of America, IBM gibi olumlu karlar ABD’yi ayakta tutarken Novartis ise Avrupa’ya moral verdi. Kapanış sonrası beklentileri aşan Apple karı da vadeli işlemlere olumlu yansıyor. S&P 500 Endeksi % 1.63 prim yaparken kapanış fiyatı 1.326 oldu, Dow Jones ise günü 12.587 puandan tamamladı. ABD 10 yıllık tahvilinin faizi % 2.9 olurken Dolar Endeksi 75.1’den ekranlara yansıyor.

Riskli varlıklarda bir rahatlama rallisi olarak görülen hareket emtia piyasasına da yansıdı. Dün, 24 ham maddeden oluşan SPGSCI Endeksi % 1.02 prim yaparken ABD tipi ham petrol fiyatı limitin artırılıp ekonomik toparlanmaya zarar vermeyeceği beklentisi ile dünkü % 1.6 artışın ardından bugün de yükseliyor. 98.17 Dolar’dan işlem gören petrole 117.83’den alıcı bulan Brent eşlik ediyor. Risk iştahının artmasına tepki olarak düşen değerli maden fiyatlarında bugün cılız tepkiler var. Spot altın 1.591 Ons / Dolar’dan işlem görürken spot gümüş 40 Dolar’ın altına inmiş durumda. Buğday ve mısırda sıcak hava şartlarının etkisinin sürmesine bağlı tepki devam ederken, ABD’den gelen inşaat verisinin beklentileri aşması ile morallenen baz metallerde yükseliş sürüyor, bakır fiyatı 3 ayın zirvesine yükseldi.

Asya’da işlemler yeşil bölgeden geçerken MSCI Asya Pasifik Endeksi % 0.9 primli, bölgede ekside olan tek önemli endeks Şanghay Bielşik Endeksi ve kayıp % 0.41 düzeyinde. Banka hisselerinde sermaye artışlarının süreceği beklentisi ve açıklanan öncü göstergelerin kuvvetli büyümeye işaret ederek enflasyonist korkuları geri getirmesiyle beraber satışlar yaşanıyor. Nikkei 225 Endeksi % 1.21 artışla 10 bin puanı seviyesi aşarken Dolar / Yen 79.15’ten işlem görüyor. Gelecek hafta merkez bankasının faiz artıracağı beklentisi oluşan Yeni Zelanda’da kur, Dolar’a karşı tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselirken Çin Yuanı da 17 yılın zirvesinde.

İÇ PİYASADA AYRIŞMANIN ARDINDAN YENİ GÜN BEKLENİYOR

İçerdeki fiyatların dış gelişmelerle belirlendiği günlerde Avrupa kaynaklı sorunlar da önemli bir gündem maddesi olarak bir köşede duruyor. Yarın toplanacak liderler zirvesi öncesinde Merkel’den gelen ve çözümün böyle kısa sürede sağlanamayacağı yönündeki açıklamalar moralleri bozuyor. Diğer yandan IMF’den gelen, ‘Yunanistan kurtarılsa bile krizin yayılma ihtimali var’ açıklaması da piyasa katılmcılarını düşünceye sevk ediyor. IMF’nin bir diğer hedefi de Türkiye oldu. Ekonomik tahminlerini yenileyen kuruluş, cari açığın bu sene iki haneye çaıkabileceği uyarısında bulundu. Hükümet yetkililerinden gelen kriz uyarısı da piyasa katılımcıları tarafından bir kenara not edildi.

İMKB 100 günü 61.840 puandan tamamlarken Hazine ihaleleri sonrasında gösterge tahvil günü % 8.81’den tamamladı. Dün Hazine biri 9 yıllık, diğeri ise 22 aylık yeni gösterge tahvil ihalesi düzenledi; yeni ihalede faizin aşağıda oluşması faiz piyasasına moral verdi. Dolar / TL sabah saatlerinde 1.6588’den işlem görürken Euro / TL 2.3458’de ve Sepet Kur 2 TL’den işlem görüyor.

Bugün beklenen veri akışı şöyle :

· Almanya'da Haziran ayı ÜFE açıklanacak 09:00 Önceki: 0.0%
· İngiltere Merkez Bankası'nın son faiz toplantısının tutanakları açıklanacak 11:30
· ABD'de Haziran ayı ikinci el konut satışları açıklanacak 17:00 Önceki: -3.8%
· Hazine Haziran ayı toplam borç stokuna ilişkin verileri açıklayacak 17:00
· ABD'de haftalık petrol stok verileri açıklanacak 17:30
· ABD’DE ıntel, amerıcan express, us bancorp ve e-bay bilançoları açıklanacak
· Avrupa’da telıasonera karı izlenecek.

Gökhan Şen
Bloomberg HT
Araştırma Bölümü
gsen@bloomberght.com
Twitter.com/Gokhan_Sen