Advertisement

Asya hisse senetleri, ABD parlamenterlerinin borç limitinin artırılması ve bütçe açığı kısıntısı konusunda anlamaya yaklaştığı beklentisi ve Aplle Inc.'nin beklenenden iyi kar açıklamasının ihracatçı şirketlerin görünümünü iyileştirmesi sonrası yükseldi. Bu hareketle birlikte, gösterge endeks son bir haftanın en yüksek seviyesinde kapanmaya hazırlanıyor.

Güney Kore'nin en büyük tüketici elektronik eşya ihracatçısı Samsung Electronics Co., Seul'deki işlemlerde yüzde 3.4 değer kazandı. ABD'de en büyük konut cephesi satıcısı James Hardie Industries SE, ülkede birinci el konut satışlarının Haziran ayında son beş ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından yüzde 3.3 yükseldi. Dünyanın en büyük madencilik şirketi ve Avustralya'nın en büyük petrol üreticisi BHP Billiton Ltd., petrol ve metal vadeli kontratlarındaki yükselişin etkisiyle yüzde 1.7 yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:49'da yüzde 0.9 yükselerek 136.42 puan seviyesine çıktı ve 11 Temmuz'dan bu yana en yüksek kapanışını yapmaya hazırlanıyor. Endekste, düşen bir hisse karşılığı yaklaşık üç hisse değer kazandı. Endeks geçen hafta, Avrupalı maliye bakanlarının Yunanistan'ın geçici temerrüdünü reddetmeleri ve kredi derecelendirme kuruluşlarının ABD'nin kredi notunu düşürebileceklerini açıklamaları sonrası, son dört haftada ilk kez düştü.

New York'ta Russell Investments'tan şef piyasa stratejisti Stephen Wood, "Birçok manşet riskinden darbe almış durumdayız" dedi ve "Bu durum, iyi çıkan şirket karlarıyla dengeleniyor ve ekonomi iyi görünüyor. Bu durum bize pozitif 2011 yılı görünümü sağlıyor" yorumunda bulundu.

Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.2 yükseldi. Kore'de Kospi Endksi yüzde 1.2 yükselirken, Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 1.6 ve Avustralya S&P/ASX 200 Endeksi ve Hong Kong'da Hang Seng Endeksi'nin her ikisi de yüzde 0.1'lik çıkış gerçekleştirdi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi ise gün içinde yüzde 0.7 kadar yükseldikten sonra bu kazançlarını geri vererek yüzde 0.4 düştü.