Advertisement

Avrupa hisse senetleri, ABD'de borçlanma tavanının yükseltileceği beklentisinin artması ve Aplle Inc.'nin karının beklenenden iyi çıkması sonrası, ikinci günde de yükselişini sürdürüyor. Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadelileri de yükseldi.

Dünyanın en büyük madencilik şirketi  BHP Billiton Ltd., demir cevheri, petrol ve doğal gaz üretimlerinin arttığını duyurmasının ardından yüzde 2.1 yükseldi. İngiliz chip tasarımcısı ARM Holdings Plc, rekor düzeyde iPhone ve iPad satışlarının Aplle'ın karında hızlı bir artış meydana getirmesinin ardından yüzde 2.9 değer kazandı.

Gösterge Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 artarak, Londra saati ile 08:18'de 265.64 seviyesine yükseldi. Ancak endeks halen, Avrupa borç sorununun yayılmakta olduğu endişelerine bağlı olarak, 17 Şubat'ta gördüğü bu yılın zirvesinin yüzde 8.8 altında.

Melbourn'deki IG Markets'in piyasa stratejisti Ben Potter, "Hisse senedi piyasaları, ABD şirketlerinden gelen güçlü kar rakamlarından diğer bir güç daha aldı" dedi ve "ABD'de borçlanma tavanının yükseltimesi konusunda da iyileşmeler var" yorumunda bulundu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2 yükselirken, Eylül vadeli Standard & Poor's 500 endeks kontratı yüzde 0.1 yukarıda seyrediyordu.

ABD Başkanı Barack Obama, iç borçlanmanın sona ereceği 2 Ağustos tarihi yaklaşırken, parlamenterlerin hükümet harcamaları konusunda anlaşmaya varmak için çabalarını artırmaları ile birlikte, iki partinin hazırladığı 3.7 trilyon dolarlık borç azaltma ortak planını onayladı.