Advertisement


-ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ PESCHKE:

''BİZ TÜRKİYE İLE AB ARASINDA YAPILAN ÜYELİK MÜZAKERELERİNİN
 Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Andreas Peschke, Türkiye ile AB arasında yapılan üyelik müzakerelerinin anlaşmaya varıldığı gibi devam etmesini istediklerini söyledi.

Peschke, başkent Berlin'de hükümet ve bakanlık sözcülerinin katıldığı olağan basın toplantısında bir gazetecinin, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kıbrıs konusundaki tehdidini Alman hükümeti nasıl karşıladı" şeklindeki sorusuna, bireysel yapılan sözleri yorumlamadıklarını belirterek, "Biz Türkiye ile AB arasında yapılan üyelik müzakerelerinin anlaşmaya varıldığı gibi sürmesini istiyoruz" dedi.

Kıbrıs'ta şu anki durumun kendileri için memnun edici olmadığını ifade eden Peschke, Türkiye'nin, Kıbrıs'taki iki halk grubunun doğrudan yaptığı görüşmelerinin 2011 yılında başarılı sonuçlanması için çaba göstereceği yönündeki açıklamasından memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seifert de Kıbrıs'ın güney kesiminde bir askeri üste patlama olduğunu hatırlattı ve bu patlama sonucunda Kuzey Kıbrıs'ın, adanın Güney tarafına enerji vermeye hazır olduğunu ifade ettiğini, bu tutumun doğrudan yapılan görüşmeler için umut veren olumlu bir sinyal olduğunu belirtti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Temmuz 2011 Perşembe, 09:58 Misafir bunlar boş laflar 2004'te sorunlu rulrı tam üyeliğe aşarak en büyük hatayı yaptılar,şimdi bu sorunun çözümü için bizden daha fazla fedakarlık bekliyorlar,ama rumların düşmanca tavırları bu işin çözümünün mümkün olmadığını gösteriyor,başpiskoposun türklerden elektrik alınmasını haram ilan etmesi buna en güzel örnek