Advertisement

PARA BİRİMLERİ

Partizan olmayan bir taslak sunan ABD’li 6 senatörün önerisi ile canlanan çözüm umutları ABD Doları’nı zayıflatıyor. Bütçe harcamalarında kısıntılar öneren ve 2 Ağustos’ta dolacak limit artırma süresinden önce bir çözüm umudu sunan tasarı ilgi gördü. Bu plana göre ilk yapılacak iş 500 milyar Dolar’lık harcamalarda kesinti, 1 trilyon Dolar’lık vergi artışı ve sonunda 3.7 trilyon bütçe açığında kesinti şeklinde olacak. 2 Ağustos’tan önce yükseltilmesi beklenen 14.3 trilyonluk limite bir çare olarak öngörülen bu program, dün Başkan Obama tarafından da ‘Genel itibariyle istediklerimizle uyumlu’ şeklinde yorumlandı. ABD’deki borç limiti basitçe, Federal Hükümet’in en çok borçlanabilme kapasitesini gösteriyor. Böylece gelecek ay bu limitin üstüne çıkması gereken federal bütçenin maksimum limiti artırılmazsa kamu harcamalarının yapılamayacağı ve borçların ödenemeyeceği sebebiyle ABD’nin kısa süreli de olsa temerrüde düşeceği belirtiliyordu. Bu gelişmenin ardından güvenli liman olarak görülen ABD Doları değer kaybetti ve 75 seviyesinin altına indi. Diğer tarafta ise yarın toplanacak AB liderler zirvesi öncesinde Yunanistan’a ilişkin detaylı bir çözüm gelebileceği fiyatlaması var. Bu akşam zirveden önce biraraya gelecek olan Merkez ve Sarkozy buluşması da yakından takip ediliyor, Euro / Dolar 1.4180’e yükselerek iyimerliği fiyatlıyor. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişen Ülkeler’in Avrupalı sakinleri Dolar’a karşı değer kazanıyorlar. Enflasyonu beklentilerin altında açıklanan Polonya’nın para birimi Zloty % 0.71 değer kazanırken Macar Forinti % 0.84 primli. Son merkez bankası toplantı tutanakları açıklanan İngiltere’de üyelerin ekonomiye ilişkin tutumları olumlu olsa da faizlerin bir süre daha artmayacağı beklentisi Pound / Dolar paritesini yatayda, 1.6126’da tutuyor. Türk Lirası yarın yapılacak Merkez Bankası toplantısı öncesinde bir değişiklik olmayacağı beklentisi ile zayıflamaya devam ediyor. Dolar / TL 1.6647’den işlem görürken Euro / TL 2.3615’te ve Sepet Kur 2.01’den fiyatlanıyor.

BONOLAR

Atlantik’in iki kıyısından gelen olumlu haberler güvenli liman talebini baltalarken ABD ve Alman 10 yıllık tahvilleri satılıyor, faizler sırasıyla % 2.90 ve % 2.75 bileşikten ilgi görüyor. Geçen haftadan bu yana devam eden EMEA (Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika) ilgisi devam ediyor. Güney Afrika, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerin sabit kıymetleri ilgi görürken dünkü ihale sonrasında hızlanan Türk bonolarındaki alımlar bugüne de taşındı. Merkez Bankası’nın enflasyon ve büyüme konusunda ılımlı yorumlar yapacağı beklentisi ile gösterge tahvil günü % 8.75 bileşikten kapattı. Avrupa’ya ilişkin iyimserlik borçlu ülke bonolarına da yansıyınca İrlanda, Portekiz ve Yunanistan tahvilleri ralli yaptılar, faizler geriledi. 10 yıllık Yunan tahvilinin bileşik faizi % 17.3’e geriledi. İtalyan 10 yıllık faizi ise % 5.63’e düştü, İspanya 10 yıllık faizi % 6’nın altına indi.

HİSSE SENETLERİ

Piyasadaki olumlu havaya en önemli katkı ABD bilançolarında geliyor. Son olarak dün akşam ABD seansı kapanışından sonra gelen ve seans sonrası işlemlerde fiyat rekoru kıran Apple, ABD’de hisse senetlerine ciddi olumlu katkı yaptı. Teknoloji hisseleri ağırlıklı Nasdaq güne yukarıda başlarken S&P 500 ve Dow Jones güne yatay başladı. Almanya Dax Endeksi iyimserliğin en az fiyatlandığı Borsalardan biri ve artısı % 0.18, diğer yandan İtalya ve İspanya hisse senetleri % 2’nin üstünde tırmandılar. Onları, bankalarının bilançosunda çokça borçlu ülke bonosu olan Fransız endeksi CAC 40 izliyor, endekste yükseliş % 1.21 düzeyinde. Güne yatay başlayan İMKB 100 Endeksi ise ABD açılışına doğru alımların bir miktar geri verilmesi ile geriliyor. İMKB 100 % 0.37 düşüşle 61.608’de. Banka hisseleri pozitif alanda işlem görürken sanayi hisseleri % 1’den fazla düşüş gösteriyor. Türk Telekom bilançosu sonrasında düşen İletişim Endeksi bugün de düşmeye devam etti. Türk Telekom hisseleri % 2.76 düşüyor.

EMTİA

İyimser havanın bir miktar geri verilmesi ile beraber CRB Emtia Endeksi kırmızı bölgeye geçerken değerli madenler son günlerdeki hızlı kazançların ardından satılıyor. Olumlu gelişmeler olabileceği beklentisi ile spot altın 1.586 Dolar / Ons’a gerilerken gümüş % 2’den fazla gevşiyor. 3 ayın zirvesine yükselen bakır kar satışıyla karşılanırken, sıcak havaların devam edeceği beklentisi buğday ve mısır fiyatlarını desteklemeye devam ediyor. ABD tipi ham petrol fiyatı varil başına 98 Dolar’a çekilirken, Brent petrol 117.75’ten işlem görüyor.

Yarın beklenen veri akışı şu şekilde:

· Japonya'da Haziran ayı dış ticaret dengesi açıklanacak 01:50

· Japonya'da Mayıs ayı tüm sanayi aktivite endeksi açıklanacak 07:30 (Önceki: 1.5%)

· Almanya'da imalat sektörü PMI açıklanacak 10:30

· Euro Bölgesinde imalat sektörü PMI açıklanacak 11:00

· Euro Bölgesi Mayıs cari işlemler dengesi açıklanacak 11:00 (Önceki: -5.1 milyar Euro)

· İngiltere'de Haziran ayı perakende satışlar açıklanacak 11:30 (Önceki: 1.4%)

· TCMB faiz kararını açıklayacak 14:00 (Beklenti: 6.50%, Önceki: 6.25%)

· TCMB beklenti anketinin Temmuz ayı ikinci sonuçları açıklanacak 14:30

· ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklanacak 15:30

· ABD'de Temmuz ayı Philadelphia FED endeksi açıklanacak 17:00

· ABD'de Haziran ayı CB öncü göstergeler endeksi açıklanacak 17:00 (Önceki: 0.8%)

· ABD’de Microsoft, AT&T, Philip Morris, Morgan Stanley bilançoları açıklanacak

Gökhan Şen (gsen@bloomberght.com)
Twitter.com/Gokhan_Sen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü