Advertisement

Japonya'da hisse senetleri, ABD'de temerrüdden kaçınmak için borç limitinin yükseltilmesine yönelik müzakerelerde fazla ilerleme sağlanamamasının, dünyanın en büyük ekonomisine olan güvene zarar vermesi ve bunun da ihracatçı şirketlerinin görünümünü olumsuz etkilemesi sonucu değer kaybetti.

Kuzey Amerika'yı en geniş pazarı olarak niteleyen Honda Motor Corp. yüzde 0.8 değer kaybetti. Satışlarının dörtte birini Çin'de gerçekleştiren inşaat ekipmanları üreticisi Komatsu Ltd., Çin'de imalat sanayinin Temmuz ayında daralabileceğini işaret eden veri sonrası yüzde 0.4 değer kaybetti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.3 düşerek, Tokyo saati ile 12:42'de 9,979.42 puana geriledi. Endeks seans içinde yüzde 0.2 kadar yükseldi. Daha geniş tabanlı Topix Endeksi ise yüzde 0.2 gerileyerek 858.84 puana indi. Endekste, yükselen iki hisse senedi karşılığı beş hisse değer kaybetti.

Toyota Asset Management Co.'nun Tokyo ofisinden Masaru Hamasaki, "Piyasa borç limitinin artırılacağını görene kadar, tedirginlik ortadan kalkmayacak" dedi ve "Durum açıklığa kavuşana dek, piyasalar istikrarsız seyredecek" yorumunda bulundu.

Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı bugün fazla bir değişiklik göstermedi. Endeks dün, borç limiti tartışmalarının olumsuz havasının Apple'ın iyi karını gölgelemesi sonrası yüzde 0.1 düşmüştü.