Advertisement

Tüm zamnaların rekorundan yüzde 0.6 eksik seyreden altın, Avrupa ve ABD'deki politika yapıcıların borç krizini çözmek için anlaşmaya yaklaşmalarının yatırımcının önündeki endişe bulutlarını dağıtması ile gerilemeye başlayabilir.

Spot altının onsu pek fazla değişim göstermeyerek singapur'da 11.12'de 1,601.70 dolardan işlem gördü. ABD ve Avrupa'daki potansiyel temerrüdün güvenli varlıkları desteklemesi ile spot altın 19 temmuz tarihinde 1,610.10 dolara ulaştı. 

Alman Şansölye Angela Merkel ve Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bugünkü Avrupa liderlerinin toplantısının öncesinde Yunanistan'ın borç sorununu çözmek üzere anlaştılar. ABD'de Obama yönetimi, 2 ağustos tarihinden önce ülkenin borç limitinde kısa süreli bir yüksleişin sinyalini verdi.

Australia & New Zealand Banking Group analisti Mark Pervan konuyla ilgili "Eğer ABD ve Avrupa daha fazla aşama kaydederse altının önümüzdeki günlerde daha fazla negatif yönde baskı gördüğüne şahit olacağız." yorumunda bulundu.

Ağustoss teslimli altının onsu New York'ta son üç gündür ilk kez yükselerek 1,603.80 dolara ulaştı. Bloomberg'in veri bankasına göre ETF'deki altın varlıkları yüzde 0.1 artışla rekor kırarak dün 2,122.619 metrik tona ulaştı. Spot gümüşün onsu ise yüzde 0.2 artışla 40.1150 dolar oldu.