Advertisement

Bloomberg televizyonuna konuşan Barclays Capital'in Döviz araştırmaları müdürü Paul Robinson, ABD'nin borç sorununun dövize etkisini üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

Robinson, ABD'nin borç tavanını yükseltememesinin dolar üzerinde çok fazla olumsuz etki oluşturmamış olduğuna dikkat çekerken, bu durumun dolar üzerindeki küresel şokları hafiflettiğini belirtti. Robinson, doların sığınılacak liman olmayı sürdürdüğünü ifade etti.

ABD'nin mali durumunu yoluna sokmazsa küresel ekonominin zor durumda kalacağını vurgulayan Barclays'in döviz araştırma müdürü, siyasilerin oynadıkları oyunun çok riskli olduğunu savundu.

Robinson, euro ve yenin ise ABD'deki borç krizinden en avantajlı çıkan para birimleri olduğunu belirtti. Şu anda döviz piyasalarında çok fazla risk almanın doğru olmadığını savunan Robinson, euronun bölgedeki kısa vadeli çözümlerle desteklendiğini, yenin ise klasik güvenli para olma özelliğini koruduğunu aktardı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
25 Temmuz 2011 Pazartesi, 10:12 Misafir bence bu büyük fon yöneticileri spekülasyon yaparak daha çok kazanç peşinde,yoksa abtmakta olan ab parası niye değerlensin,1 hafta öncesine göre ne değişti,yunanistan kurtuldumu, ispanya, portekiz,ve italya düzemi çıktı,bu işte bir iş var ve hayra alamet değil,o yüzden dövizle borçlanmakta akıl karı değil.