Advertisement

ABD'de işsizlik maaşında yararlanmak için ilk kez başvuranların sayısı geçen hafta, Nisan ayından bu yana en düşük seviyesine indi. Bu durum, istihdam piyasasındaki zayıflığın bir miktar ortadan kalktığının bir işareti olarak değerlendiriyor.

İşsizlik başvuruları, 23 Temmuz ile biten haftada, 24,000 düşerek 398,000'e geriledi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 415,000 çıkması bekleniyordu. Çalışma Bakanlığı sözcüsü, bu düşüşte, her yıl temmuz ayında görülen olağan volatilite dışında başka bir gelişme olmadığını söyledi.

İşten çıkarmalarda düşüş olması, işverenlerin istihdam artışında daha istekli olmaları için gerekli bir adım olarak görülüyor. İşe almaların az olması ise, işsizlik oranının yüzde 9 yakınlarında seyredeceği anlamına geliyor. Bu durum, ekonominin yüzde 70'ini kapsayan tüketici harcamalarında güçlü artışlar olmasını önlüyor.

State Street Global Markets LLC'nin Boston ofisinden kıdemli sabit getirili menkul kıymetler stratejisti John Herrmann, veri öncesi yaptığı değerlendirmede, "İşletmeler istihdam artışına gitme konusunda çok temkinli, zira ekonomik görünüme ilişkin belirsizlikler fazla" dedi ve "İşverenler yeni çalışan alımında seçici ve stratejik davranıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg'in anketine katılan 44 ekonomistin tahmiinleri 400,000 ile 440,000 arasında değişti. Önceki haftanın işsizlik başvuruları 418,0002den 422,000'e revize edildi.