Advertisement

11 Mart’taki depremin ardından ekonomisi ciddi sıkıntıya giren Japonya’da toparlanma sinyalleri gelmeye devam ediyor. Son veriler, Japonya’da sanayi üretimi ve hanehalkı harcamalarında artışa işaret ediyor.

Dünyanın en büyük 3. ekonomisi Japonya’da sanayi üretimi Haziran ayında aylık bazda yüzde 3.9 büyürken, hanehalkı harcamalarında da yüzde 0.8’lik artış kaydedildi. Analistler Japon ekonomisinin beklenenden daha hızlı bir toparlanma kaydettiğini ifade ediyor.

Depremin ardından Japon ekonomisinin ancak 1 senede düzeleceğini düşünmüş olduğunu ifade eden Deutsche Securities’in analistlerinden Seiji Adachi, ancak bu beklentinin değiştiğini, imalat faaliyetlerinin neredeyse depremden önce Ocak-Mart dönemindeki değerlere geri döndüğünü söyledi. Deprem ve tsunaminin ardından arz zincirleri zarar gören Japonya’da imalatçılar da karamsarlıktan çabuk sıyrıldı.

Japon Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nca yapılan anket, imalatçıların üretimde Temmuz’da yüzde 2.2 ve Ağustos’ta yüzde 2’lik artış beklediklerini ortaya koyuyor. BBC’ye konuşan Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities’in analistlerinden Tatsushi Shikano ise imalatçıların yüksek beklentilerinin, toparlanmanın yola girdiğine işaret ettiğini belirtti.

Diğer yandan Japonya imalat gibi ekonominin önemli ayaklarında ilerleme kaydederken, yen tarafından gelebilecek riskler hala varlığını koruyor. ABD ve Avrupa’daki borç sorunları, yatırımcıları Japon yenine yönlendirdi. Yen, 17 Mart’tan bu yana dolar karşısında en yüksek seviyelerinde seyrediyor. Japon yeninin yüksek kurdan fiyatlanması, ülkenin can damarı ihracat sektörünü de olumsuz etkiliyor.

Analist Shikano, yendeki değerlenmenin uzun sürmesi hâlinde, bunun uzun vadede üretimi ve şirket kazançlarını etkileyebileceğine dikkat çekti.