Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de borç tavanı oylamasının yeniden ertelenmesiyle ülkenin temerrüde düşeceğine ilişkin endişeler arttı; Asya'daki hisselerin göstergeri MSCI Asya Pasifik Endeksi bu haftayı ekside kapadı.

Wii oyun konsollerinin üreticisi Nintendo Co., kâr görünümünü azaltması üzerine yüzde 20 değer kaybetti ve son 20 yılın en sert düşüşünü kaydetti. Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., düşük kâr açıklamasının sonrasında yüzde 1.5 geriledi. Asya'nın 3. büyük sigorta şirketi AIA Group Ltd. ise ilk yarı kârlarının beklentileri aşmasının ardından yüzde 2.5 primlendi.

ABD'nin borç tavanına ilişkin bir çözüm bulunamaması hâlinde taleplerin düşeceğini, bunun da Asya'daki şirketlerin kazançlarını olumsuz etkileyeceğini söyleyen Argo Investments Ltd.'ın yöneticilerinden Chris Hall, şirket kazançlarının değişken olduğunu belirtti. Hall, bilinmezlerin çok fazla olduğunu ve herkesin temkinli davrandığını da sözlerine ekledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 düşüşle 136.92 puana geriledi. Endeks bu hafta gelen olumlu şirket kazançları verilerine rağmen, ABD'nin borç sorununa ilişkin endişeler sebebiyle haftayı ekside tamamladı.