Advertisement

ABD'de borç limiti oylamasının bir kez daha ertelenmesiyle yatırımcılar güvenli varlıklara yöneldi, yen ve İsviçre frankı dolar karşısında rekora koştu.

ABD sözcüsü Kevin McCarthy'nin borçlanma limiti oylamasının ertelendiğini açıklamasının sonrasında İSviçre frankı son 17 yılın en uzun süreli kazancına yöneldi. Yen, dolar karşısında 4 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Yatırımcıların Avrupa'nın faiz artıracağı beklentisine ilişkin pozisyonlarını azaltmasıyla euro, frank karşısında 4. ayını da aşağıda tamamladı.

ABD'nin borç sorunu tartışmalarının hâlâ belirsizliğini koruduğunu söyleyen Tokyo Forex&Ueda Harlow Ltd.'ın yöneticilerinden Masanobu Ishikawa, bunun risk iştahını olumsuz etkilediğini, İsviçre frankı ve yen alımlarının sürebileceğini belirtti.

Yen, dolar karşısında 77.48 seviyesinden 17 Mart'tan bu yana en yüksek düzeyini test etti. Frank, dolar karşısında 80.12 İsviçre centinden 79.99'a yükseldi. Frank dün dolar karşısında 79.90'la tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmanmıştı.

İsviçre frankı Temmuz'da yüzde 5.1 kazanç sağlayarak, Temmuz 1994'ten bu yana en uzun süreli kazanç dönemini kaydetti. Frank, 6 aydır yukarıda seyrediyor. Euro/Dolar paritesi de 1.4334'ten 1.4345'e yükseldi. Euro, yen karşısında 111.34'ten 111.27 seviyesine geriledi.

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner dün yapılması beklenen oylamada kendi partisinin muhafazakarlarından da beklediği desteği göremeyince, borç tavanı oylaması ertelendi.