Advertisement

ABD'nin borç limitinin yükseltilmesiyle ilgili bir türlü anlaşmaya varılamaması sebebiyle  son rekorundan yüzde 0.7 düşük seyreden altın aylık kazancına hazırlanıyor.

Spot altın 27 temmuz tarihinde tüm zamanların rekoru olan 1,628.05 dolara ulaştıktan sonra Singapur'da 10.53'te 1,617.55 dolardan işlem gördü. Spot altın bu ay yüzde 7.8 yükseliş gösterdi, euro bazlı ve paund bazlı altın da tüm zamanların en yükseğini gördü.

Boehner'in planını muhafazakarlar yetersiz bulurken, Demokratlar ve Beyaz Saray ise baştan itibaren planın karşısındaki tutumunu devam ettirdi.

14,3 trilyon dolarlık borçlanma limitini doldurmuş olan ABD, bu limiti yükseltmezse 2 Ağustos'tan itibaren temerrüde düşme sorunuyla karşılaşacak.

Huatai Great Wall Futures analisti Huang Wei, "Temerrüde düşme korkusu yaklaşadursun yatırımcı anlaşmanın haftsonuna doğru gerçekleşeceğine dair güvenini koruyor ki bu da altını baskı altında bırakıyor." yorumunda bulundu.

Aralık teslimli altının onsu New York'ta 1,620.10 dolardan işlem gördü. ETF'deki altın varlıkları dün üst üste dördüncü gün tırmanarak 2,150.464 metrik tona ulaştı.