Advertisement

ABD'nin borç tavanı tartışmaları sürerken San Francisco Fed Başkanı John C. Williams, hükümetin temerrüde düşmesi durumunda Fed'in ekonomiyi düzeltmek için bir sihiri olmadığını savundu.

ABD Merkez Bankası'nın ekonomiyi krizden çıkaracak bir sihirli değneğinin olmadığını söyleyen San Francisco Fed Başkanı, temerrüde düşmenin engellenmesi gerektiğini söyledi.

Williams'ın yorumları Fed Başkanı'nın yılda iki kez Kongre'ye sunduğu raporlarda yazan uyarılarla da benzerlik gösteriyor. Bütçe açıklarının azaltılması gerektiğini savunan Williams, ülkenin sürdürülemez düzeyde bütçe açığı olduğunu belirtti.

Yılın ikinci yarısında büyümenin toparlanacağını öngören Williams, büyümenin yüzde 3'ün biraz üzerinde olacağını, enflasyonun da önümüzdeki sene yüzde 1.5'larda seyredeceğini aktardı.

Bernanke'nin ekonomik toparlanmanın gerçekleşmemesi hâlinde Fed'in teşviklerini artıracağı yönündeki sözlerini de tekrarlayan San Francisco Fed Başkanı, ancak büyümenin yeniden rayına oturması ve deflasyon riskinin görülmemesi durumunda teşviklerin kademeli olarak çekilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Şu anda daha fazla parasal teşvik öngörmeyen  Williams, bunun ekonominin durumuna göre belli olacağını söyledi.