Advertisement

ABD'nin temerrüt ve kredi notunun düşürülmesi ihtimalini değerlendiren bağımsız ekonomist Andy Xie, Çin'in ABD hazine tahvilleri yerine daha güvenli görünen hisse senetlerine yatırım yapması gerektiğini söyledi.

Daha önce Morgan Stanley'nin eski Asya başekonomistliği görevini yapmış olan Xie,  "ABD hisse senedi piyasası inandırıcı bir alternatif olabilir" dedi. ABD'deki şirketlerin kazançlarının olumlu olduğunu ve gelişen piyasalara iyi satışlar yaptıklarını anımsatan Xie, ABD'deki hisse senetleri çok ucuz olmasalar da hazine tahvillerinden daha iyi göründüklerini aktardı.

Standard&Poor's 500 Endeksi'nde yer alan şirketler 10 çeyrektir beklentilerin üzerine kâr açıklıyor. Endeksin hisse başı yıllık kâr oranları da geçtiğimiz sene 2007'deki rekoru olan 84.66 dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Analistler 2011'de şirket gelirlerinin yüzde 17 büyüyeceğini öngörüyor.

Xie, ABD'nin temerrüde düşmesinin sıcak parayı gelişen piyasalara yönlendireceğini, bunun da bu ülkelerdeki enflasyonu fırlatacağını söyledi.

Xie, geçtiğimiz sene Çin'in enflasyonu kontrol altına koyma konusunda ciddi bir sıkıntı yaşayacağını ve Nisan 2007'de Çin'deki hisselerin çok sert düşüş yaşayacağını öngörmüştü.