Advertisement

Avrupa Birliği'nin son planına göre, Yunanistan ve Avrupa’nın borç krizindeki diğer ülkelerin Avrupa Birliği kaynaklarına ulaşması kolaylaştırılacak.

Pazartesi açıklanması beklenen plana göre, Yunanistan, İrlanda, Portekiz, Macaristan, Letonya ve Romanya’ya ekstra yardım sağlanmayacak. Ancak Euro Bölgesi’nin zayıf ekonomileri, sağlanan yardımlara daha hızlı ve daha kolay erişebilecek.

AB’nin bu adımı, Yunanistan ekonomisinin 2 kez kurtarılmasında yaşanan zorlukların giderilmesine yönelik çabaları da yansıtıyor.

Hesaplara göre, adı geçen bu 6 ülkenin yardımcı finansman maliyetleri önümüzdeki 2 yıl içinde 3 milyar euro azaltılacak.

Diğer yandan yetkililer, bu ülkelerin ulaşmakta sıkıntı çektiği milyarlarca euroluk AB fonları da zayıf ekonomilere açmış olacak. AB’nin fonlamaları, ülkelerin altyapısının güçlendirilmesi ve dolayısıyla ekonomileri kalkındırılması için kullanılacak.

Yeni kurallarla birlikte Avrupa Komisyonu tarım, balıkçılık ve diğer sektörlerde de destekler sağlayabilecek.

Komisyonun yetkililerinden biri, bu adımla ekonomilerin daha hızlı kalkındırılması ve teşviklerin hızlandırılmasının hedeflendiğine dikkat çekti.