Advertisement

ABD'de borç tavanı tartışmalarının tatlıya bağlanmasıyla gelişen piyasa varlıklarına talep yeniden arttı. Faiz artışlarının devam edeceğinin düşünülmesi de Asya paralarının desteğini artırdı ve Asya'daki para birimleri Malezya ringgiti öncülüğünde değer kazandı.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, Çin'de imalat verilerinin ve Güney Kore'de tüketici fiyatlarının beklentileri aşmasıyla geçtiğimiz hafta 14 yılın zirvesini kaydetti. ABD Başkanı Barack Obama'nın Kongre liderlerinin borçlanma sınırının yükseltilmesi ve bütçe açığının azaltılması konusunda anlaştığını duyurmasınının ardından MSCI Asya-Pasifik Endeksi yeniden yükselişe geçti.

Asya Dolar Endeksi yüzde 0.2 kazançla 120.16 puana çıktı. ABD doları karşısında yüzde 0.8 değerlenen Malezya ringgiti 2.9445'ten işlem görürken, Güney Kore wonu da yüzde 0.5 kazançla 1,049.20 seviyesine yükseldi. Filipin pezosu yüzde 0.5 ve Tayland bahtı yüzde 0.4 değerlenerek sırasıyla 41.935 ve 29.73 seviyelerinden işlem gördü.

Asya'dan gelen makroekonomik verilerin daha fazla faiz artışına yeşil ışık yaktığını, bunun da getiri avantajını artırdığına dikkat çeken Dai-ichi Life Research Institute Inc.'in ekonomistlerinden Tohru Nishihama, ABD'de borç tavanı konusunda anlaşma sağlanmasının da Asya'daki para birimlerine destek sağlamış olduğunu belirtti.

Çin'de resmi satın alma yöneticileri endeksi, Temmuz ayında 50.7 olarak gerçekleşti ve Bloomberg'in PMI'nin 50.2 olacağı yönündeki beklentileri de aşmış oldu. Yuan, dolar karşısında geçtiğimiz hafta kaydetmiş olduğu yüzde 0.15'lik değerlenmenin ardından 6.4365 seviyesinden işlem gördü.