Advertisement

Gelişen piyasalarda 2 yıl devam eden aşırı kredi genişlemesinin ardından kredi sıkılaştırmalarının ön plana çıkmasıyla, bu ülkelerdeki bankalar yatırımcıların güvenini yitirmeye başladı.

Temerrüde düşen tüketici kredilerinin Haziran ayında 12 ayın zirvesine çıkması ve borçlanma maliyetlerinin yüzde 46'ya kadar tırmanmasıyla Brezilya'daki hisseler bu yıl borç krizindeki Avrupa ülkelerinden daha fazla değer kaybetti. Çin'deki bankacılık hisseleri ise 2006'dan bu yana ilk kez gelişen piyasalar endekslerinin altında değerleme görüyor. Fitch Ratings, Çin'in toplam kredilerin yüzde 30'unu bulan kötü kredilerin finansal krize yol açabileceğine dikkat çekti.

Hindistan'da ise bankaların sigorta primleri bu yılın en yüksek seviyelerine çıktı. Hindistan'ın en büyük bankası State Bank of India'nın kredi riski karşılıkları 2011'in ilk 3 ayında yüzde 77'ye ulaşırken, bankanın net gelirleri de yüzde 99 azaldı.

İnsanların kredi döngüsündeki değişimi fark etmeye başladıklarını belirten Marketfield Asset Management'ın başkanı Michael Shaoul, kredi döngülerinin oldukça hızlı olduğunu, bu sebeple değişimleri dikkatle takip etmek gerektiğini söyledi. Shaoul, gelişen piyasalardaki yüksek getirili tahvillerin satılması ve banka hisselerinin düşeceğinin yönelik pozisyon alınmasını tavsiye etti.

Brezilya'daki tüketici kredileri, Çin'deki altyapı projeleri ve Hindistan'daki imar şirketleri, küresel ekonomik toparlanmayı destekleyerek, gelişmekte olan ülkelerdeki bankaları dünyanın en değerli şirketleri hâline getirdi.

Şimdi ise kredi genişlemesindeki artış büyümeyi tehdit ederek, merkez bankalarını faiz artırmak zorunda bırakıyor.