Advertisement

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Temmuz ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 23,02 artışla 11 milyar 538 milyon dolar olurken, yılın yedi ayında ise yüzde 20,05 artışla 77 milyar 170 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıda Temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı.

TİM verilerine göre, Temmuz ayında Türkiye'nin ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,02 artışla 11 milyar 538 milyon dolar olurken, yılın ilk yedi ayında yüzde 20,05 artışla 77 milyar 170 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Son 12 aylık dönemde ise bir önceki 12 aylık döneme oranla yüzde 15,61 artışla 126 milyar 771 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, bu yıl temmuz ayında ihracat, 2010'un aynı ayına göre yüzde 23,02 artışla 11 milyar 537 milyon 768 bin dolar seviyesinde gerçekleşti.

TİM verilerine göre, son 12 aydaki ihracat 126 milyar 771 milyon 22 bin dolar oldu. Temmuz ayında en fazla ihracat yapan sektör, 1 milyar 909 milyon 855 bin dolarla otomotiv endüstrisi oldu. Otomotivi, 1 milyar 625 milyon 258 bin dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon, 1 milyar 359 milyon 535 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 1 milyar 244 milyon 384 bin dolarla çelik takip etti.

Türkiye'nin, temmuz ayında toplam ihracatının yüzde 85,09'unu gerçekleştiren sanayi grubunda yüzde 23,64 artışla 9 milyar 817 milyon 803 bin dolarlık, yüzde 11,83'ünü oluşturan tarım grubunda yüzde 24,35 oranındaki artışla 1 milyar 365 milyon 406 bin dolarlık ve yüzde 3,07'sini oluşturan madencilikte yüzde 4,41'lik artışla 354 milyon 559 bin dolarlık ihracat yapıldı.

Sanayi sektörü alt başlığı altında yüzde 65,38 payla ilk sırada yer alan sanayi mamulleri içinde en büyük payı yüzde 16,55 ile otomotiv endüstrisi alırken, bunu yüzde 14,09'luk payla hazır giyim ve konfeksiyon, yüzde 10,79'luk payla çelik sektörü izledi.

Aynı dönemde en yüksek ihracat artışı yüzde 52,84 ile su ürünleri ve hayvansal mamullerde gerçekleşirken, bu sektörü yüzde 38,04 ile otomotiv endüstrisi, yüzde 36,95 ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, yüzde 35,04 ile makine ve aksamları, yüzde 35,02 ile süs bitkileri ve yüzde 33,88 ile tütün ve mamulleri takip etti.

Diğer sanayi ürünlerinde yüzde 20,97'lik, meyve ve sebze mamullerinde ise yüzde 5,16'lık gerileme yaşandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye ekonomisi için kriz riski yaratan tek unsurun yüksek cari açık olduğunu söyleyerek, ''Ancak Türkiye ekonomisi, 1994 ve 2001 kriz dönemlerine göre çok daha sağlam bir kamu bütçesine, borç dinamiklerine, bankacılık sektörüne ve düşük faiz oranlarına sahiptir'' dedi.

Büyükekşi, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasında (ÇTSO) düzenlenen toplantıda açıkladığı temmuz ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. 2023 projesinde sektörün Rusya, Irak, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Özbekistan ve gelişmiş Afrika ülkelerini hedef ülke olarak belirlediklerini anlatan Büyükekşi, bu hedef ülkelerin ihracatın gelişmesine imkan tanıyacağını vurguladı.

ABD ve AB'de yaşanan kamu borcu sıkıntılarının yeni bir kriz potansiyelini barındırdığını, AB'nin borç sorununa kökten bir çözüm bulamadan, ara önlemlerle sorunu çözmeye çalıştığını, Yunanistan gibi borçlu ülkelere kaynak aktarmanın yeterli olmadığını anlatan Büyükekşi, borçlu ülkelerin çok radikal harcama kısıcı reformlar yapmaları, hane halkları ve özel kesimin gelir ve servetinden feragat etmeleri ve ekonomilerini yeniden büyütmeleri gerektiğini bildirdi. Büyükekşi, şöyle konuştu:

''Ancak Avro bölgesinin sıkı ekonomik kuralları içindeki ülkeler yüzde 2'nin üzerinde büyüyemiyorlar. Bu zayıf büyümelerle devasa kamu borçlarının geri ödenmesi de sıkıntılı ve olanaksız hale geliyor. ABD'nin merkezi kamu borçlanma limitiyle yaşadığı sıkıntıları çok yakından takip ediyoruz. Hafta sonu ABD kongresinde bununla ilgili bir uzlaşma sağlandı. Kısa vadeli olarak sorun çözüldü. Ancak orta ve uzun vadede ABD'nin benzer sorunları yaşaması muhtemel gözüküyor. Küresel kriz sonrası bankaların ve özel kesimin açıklarını kapatan kamu kesimi, ABD ve AB'de çıkmaza girmiş durumda. Borç sorununa kalıcı çözüm bulmadan kriz risklerinden kurtulmak mümkün olmayacak.''

İhracatçılar olarak 2002 yılından bu yana kamuoyunu cari açık konusunda çok kez uyardıklarını, ancak bu uyarılarının yeteri kadar dikkate alınmadığını, tam tersine bir çok bankacı, köşe yazarı ve akademisyen tarafından eleştirildiklerini aktaran Büyükekşi ''Doğru her zaman bir tanedir. O doğrudan sapmadıkça, o doğrunun sahipleri toplum nazarında saygın kişiler olurlar. İhracatçı bugün dediğinin yarın tersini söylemez. Çünkü ihracatçımız ülke ekonomisinin bel kemiğidir. İhracatçılarımız ülkemizin sanayisinin, istihdamının çimentosudur. İhracatçı bilir ki, ülke ekonomisi ne kadar ileriye giderse, bundan en büyük faydayı Türkiye görür, ihracatçı görür, sanayi görür'' dedi.

Büyükekşi, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye hak ettiği notu henüz vermediğini, bu konuda eleştirilerinin olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Ancak ekonomisi bizden daha kötü durumda olan ama kredi notu bizden yüksek ülkelerin notlarını hak ettiği seviyeye kadar kırmasını da ilginç bir gelişme olarak karşılamaktayız. Türkiye'nin notunun hak ettiği seviyede olması tercihimizdir. Türkiye ekonomisi için kriz riski yaratan tek unsur yüksek cari açıktır. Ancak Türkiye ekonomisi, 1994 ve 2001 kriz dönemlerine göre çok daha sağlam bir kamu bütçesine, borç dinamiklerine, bankacılık sektörüne ve düşük faiz oranlarına sahiptir. Türkiye'nin sanayi üretimi arttıkça, ithalat da yüksek kalmaya devam ediyor. İthalat ihracat için değil, yurt içindeki üretim için artıyor. Ancak dış ticaret dengesindeki bozulmanın en yüksek noktasına ulaştığımızı düşünüyorum. Bundan sonraki aylarda dengeye doğru bir düzelme olacaktır. Bir noktayı özellikle vurgulamak istiyorum. 2023'e kadarki uzun vadeli yıllık ihracat artış hedefimiz yüzde 12. Bu yılın ilk 6 ayında yüzde 19.9'luk artışla hedefimizin çok üzerindeyiz.''

İhracat konusunda üzerlerine düşeni fazlasıyla yaptıklarını söyleyen Büyükekşi, güçlü ekonominin ihracat odaklı büyüme ve kalkınmayla meydana getirileceğine inandıklarını ifade etti. Büyükekşi şunları kaydetti:

''İhracat ve dış ticaretin ülkemizin ekonomik büyüme ve kalkınmasında merkezi rol oynadığı bir ekonomik modeli istiyoruz. TİM'in tüm sektörlerde başlattığı 2023 ihracat stratejisinin temel çıktılarının hükümetimizin programına alınmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye'nin 2023 vizyonuyla hareket etmesini, ülkemizin uzun soluklu rekabet gücünün geliştirilmesi açısından son derece önemli buluyoruz. TİM olarak en başından itibaren yeni bir anayasanın gelişen dünya ülkesi olma yolunda adım adım ilerleyen Türkiye'nin en önemli önceliklerinden birisi olduğunu vurguladık. Dolayısıyla yeni anayasa sürecinde de gerekli her türlü desteği ve öneriyi vermeye hazırız. İhracatçıların çok hassas olduğu döviz kurlarının bugünkü seviyede kalması için gerekli tedbirlerin alınmasını bekliyoruz. İç piyasayı daraltmayacak düzeyde rekabetçi döviz kuru, sanayicimizi ihracata yönlendirecek, ithalatın dengelenmesini ve ihracatın artmasını sağlayacaktır. Yeni dönemin ihracat odaklı olmasını bekliyoruz. İhracatın üretim ve yatırım aşamasında desteklenmesini istiyoruz.''-TEMMUZ AYI İHRACAT RAKAMLARI-TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, temmuz ayında en fazla ihracat yapılan pazar olan Almanya'ya ihracatın yüzde 24 artış gösterdiğini bildirdi.

İkinci pazar İngiltere'ye yüzde 25, üçüncü sırada yer alan İtalya'ya yüzde 38, dördüncü sıradaki Irak'a yüzde 25, beşinci sırada bulunan Fransa'ya yüzde 23 artış yakalandığını belirten Büyükekşi, ''Temmuz ayında ihracatımız Mısır'a yüzde 58, Suriye'ye yüzde 13, Rusya'ya yüzde 17, Birleşik Arap Emirlikleri'ne yüzde 34, İran'a yüzde 25, Suudi Arabistan'a yüzde 24 arttı'' dedi.

Büyükekşi, krizdeki Yunanistan'a ihracatın temmuz ayında yüzde 3, İspanya'ya yüzde 19 arttığını, ihracatçıların kriz dinlemeden ihracat temposunu koruduğunu bildirdi.

İl bazındaki değerlendirmelerde, en fazla ihracatı İstanbul'un yaptığını ifade eden Büyükekşi, şu bilgileri verdi:

''En fazla ihracat yapan ilk 10 ilimize baktığımızda en fazla ihracat artışı yüzde 61 ile Kocaeli ilimiz yakaladı. Kocaeli'yi ihracatını yüzde 44 artıran Hatay, yüzde 41 artıran Gaziantep ve ihracatını yüzde 37 artıran Sakarya izliyor. Manisa'nın ihracatı yüzde 29 artarken, Denizli'nin ve Ankara'nın yüzde 26, İzmir'in yüzde 21, Bursa'nın yüzde 17, İstanbul'un yüzde 16 arttı. Sektörel olarak baktığımız otomotiv sanayimiz ihracat liderliğini sürdürüyor. Temmuz ayında otomotiv ihracatımız yüzde 38 artış gösterdi. İkinci sırada yer alan hazır giyim sektörünün ihracatı yüzde 19 artarken, üçüncü sırada yer alan kimyevi maddeler sektörünün ihracatı yüzde 25 artış gösterdi.

Temmuz ayında ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,02 artışla 11 milyar 538 milyon dolar olurken, yılın yedi ayında yüzde 20,05 artışla 77 milyar 170 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Geriye dönük bir yıllık dönemde ise yüzde 15,61 artışla 126 milyar 771 milyon dolar ihracat yapıldı. Temmuz ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 910 milyon dolar ile otomotiv endüstrisi sektörümüz yaparken, hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüz 1 milyar 625 milyon dolar ile ikinci sırada, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörümüz ise 1 milyar 360 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı.

Tarım sektörlerimiz temmuz ayında 1 milyar 365 milyon dolar ihracatla toplam içinde yüzde 11.83 pay alırken, 9 milyar 818 milyon dolar ihracat yapan sanayi sektörlerimiz toplamdan yüzde 85.09 pay aldı. Madencilik ürünlerinin payı ise 355 milyon dolarla yüzde 3.07 oldu. Temmuz ayında sektörlerimiz içinde en fazla ihracat artışını yüzde 52.84 ile su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörümüz, yüzde 38,04 ile otomotiv endüstrisi sektörümüz ve yüzde 36.95 ile hububat bakliyat ve yağlı tohumlar sektörümüz yakaladı.''

Toplantının ardından, 2010 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren ve şirket merkezi Çanakkale'de olan Kale Maden, Ulubay Soğuk Depo İşletmesi ve Doğtaş Mobilya yetkililerine plaket verildi.

Toplantıya, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Çanakkale milletvekilleri Mehmet Daniş, İsmail Kaşdemir, Ali Sarıbaş, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Başkanı Bülend Engin, TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, TİM Muhasip Üye Tahsin Öztiryaki, ÇTSO Meclis Başkanı Niyazi Önen ile davetliler katıldı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Ağustos 2011 Pazartesi, 12:15 Misafir ithalat verilerini göremiyorum...nedense ihracat verilerini siz hemen veriyorsunuz ama ithalatı biz araştırısak erişiyorum artık komik durmaya başladı bu yutturmaca